V novém zpracování Volání divočiny od Jacka Londona bude hrát černoch

0

Fanoušci románů Jacka Londona jsou znepokojeni nejnovějším překroucením jednoho z nich, jehož filmové zpracování má zřejmě odpovídat “moderním” standardům, kdy historické, nebo známé fiktivní postavy bílé rasy jsou nahrazeny postavami nebílé rasy. Tentokrát je obětí román Volání divočiny.

Volání divočiny je podobně jako román Bílý tesák kniha o výjimečném psu Buckovi, který je ukraden svému pánovi a přes různé majitele se dostane až na Aljašku, než nakonec vyslyší “volání divočiny” a odejde do lesa mezi vlky. Hlavní mužskou postavu v románu, Johna Thorntona, má hrát Harrison Ford, a jednu z rolí má hrát i bílý herec Dan Stevens. Obsazen má ale být i černý herec Omar Sy, a není jasné koho bude hrát.

Ať obrátíte Volání divočiny kolikrát chcete naruby a zatřepete s ním, kromě Indiánů, kteří na konci Thorntona a jeho přátele zabijí a kterým pes Buck oplatí stejnou mincí, a možná pár Číňanů, na které Buck mohl po cestě narazit, kniha žádného černocha neobsahuje. Není tam. Jeho dosazení je tak čistě umělé, a buď bude nějaká bílá postava hrána černochem, nebo se vytvoří zcela nová postava, aby se vyšlo vstříc multikulturním požadavkům na moderní zpracování.

Kdo zná Jacka Londona a jeho dílo, ví, že je to nesmysl. Černoši se v jeho románech prakticky nevyskytovali, a pokud ano, jako v příbězích z jižních moří, tak jako záporné postavy a kanibalové. Navíc Jack London byl rasista. Tedy v jeho době slova “rasista” neexistovalo, nicméně věřil, že pouze bílý člověk je schopen tvorby civilizace. A ač byl socialistou, věřil, že socialismus je možný jen s bílými lidmi.  “Na prvním místě jsem bílý muž a pak teprve socialista,” prohlásil.

“Černoch nikdy neporozumí bílému, a bílý černému, dokud bude černá černá a bílá bílá,” píše London v Příbězích z jižních moří, kde si se slovníkem moc neláme hlavu.

Celý jeho rasový postoj je asi nejjasněji popsán v románu Měsíční údolí, ve kterém vyzdvihuje rasovou nadřazenost Američanů pocházejících ze severní Evropy. Se znalostí jeho díla je pak jednoduše nemožné představit si ve Volání divočiny černocha. Jack London by ho do románu prostě nikdy neobsadil.

Komentáře

komentáře