Bývalý britský voják, který s Kurdy bojoval proti Islámskému státu, odsouzen v Turecku na 7,5 roku vězení

0

Bývalý britský voják byl v Turecku odsouzen na sedm a půl roku vězení za zločin “terorismu”, kterého se měl dopustit bojem proti Islámskému státu v řadách kurdských milicí.

Joe Robinson, kterému je 25 a pochází z Leedsu, je zatím na svobodě díky kauci a proti rozsudku se odvolal.

Tento veterán z Afghanistánu se v roce 2015 na 5 měsíců přidal k YPG a bojoval s Islámským státem, ačkoliv on i jeho rodina tvrdí, že jen jako lékař.

Když ale v červenci 2017 přijel se svou rodinou na dovolenou do Turecka, byl zde zatčen a obviněn z členství v teroristické organizaci. Než se mu v listopadu podařilo dostat ven na kauci, byl ve vazbě. Na soud musí čekat v Turecku.

Jeho žena byla také zatčena a obviněna ze šíření teroristické propagandy, protože na Facebooku sdílela kurdské vlajky a jejich písně.

Kurdové si Robinsona cení jako obětavého bojovníka proti IS. “Joe je hrdina pro všechny, kdo si cení míru a svobody proti temným silám útlaku, zotročení, znásilnění a terorismu, které Islámský stát představuje.

“Bohužel, Joe jel na dovolenou do Turecka, a neuvědomil, jaký stát se z něho stal.”

Britské ministerstvo zahraničí oznámilo: “Tento případ pozorně sledujeme a jsme s tureckými úřadu v kontaktu. Jsme připraveni poskytnout další asistenci.”

Komentáře

komentáře