Domů Svět Rudá Čína zavádí skutečnou společnost Velkého bratra. Každý občan bude monitorován a...

Rudá Čína zavádí skutečnou společnost Velkého bratra. Každý občan bude monitorován a hodnocen

0

Pro evropské a západní levičáky je to sen. Společnost, kde je každý pod absolutní státní kontrolou, zda nenarušuje rozvoj společnosti. Asociální živly jsou pak náležitě potrestány. Čína již podniká nezbytné kroky, aby spustila skutečnou společnost ve stylu Velkého bratra.

Čínská komunistická strana plánuje každého ze svých 1,4 miliard občanů hodnotit podle sociálního skóre, kdy celý systém má být plně funkční v roce 2020. Miliony lidí už jsou hodnoceny na stupnici od 0 do 800, a podle toho, jak si stojí, buď benefity získají, nebo o ně přicházejí.

Na sledování občanů se podílí síť sledovacích kamer, která se má do spuštění programu až ztrojnásobit. Kamery pracují s programem, který umí “přečíst” obličej, skenovat tělo a sledovat pohyb.

Sledovací data jsou dále kombinována s informacemi, které o vás vede stát. Včetně zdravotních a vzdělávacích záznamů, ale i finančních informací a toho, co děláte na internetu. Odnést to ale můžete i za ty, se kterými se stýkáte.

Systém prý ty, kdo jsou režimu loajální, štědře odměňuje, a ty, kdo loajální nejsou, nebo si dělají, co chtějí, zmáčkne. Dá se říct, že všichni čínští turisté, kteří se dostanou do Evropy, jsou lidé loajální čínské komunistické straně a režimu.

A co vás může dostat do problémů? Když na ulici nepřecházíte přes vyhrazený přechod, pozdě platíte účty nebo daně, pijete moc alkoholu, mluvíte proti vládě, trávíte moc času hraním video her, rozmařile utrácíte, nebo píšete co se nemá na sociální sítě.

Trestem může být cokoliv od práva cestovat letadlem nebo vlakem, uzavření účtu na sociální síti a nemožnost získat práci ve státní sféře, nebo se dostat na školu. Při opravdu nízkém skóre skončíte pochopitelně ve vězení.

Komentáře

komentáře