Šéf OSN pro migraci tvrdí, že migrace byla vždy zdrojem pokroku a prosperity. Jak pro koho, chce se dodat

0

Debatovat o ilegální migraci ze zaostalých zemí světa do Evropy je prý problém. Alespoň tak to říká šéf OSN pro uprchlické záležitosti Filippo Grandi. Migrace je podle něj zdrojem pokroku a prosperity už od doby, kdy lidé začali migrovat. Evropa je prý posedlá migrační krizí, která podle něj neexistuje a politici by měli přestat vyvádět kvůli “pár lodím”.

Chtěl bych se jen krátce zastavit u tvrzení, že migrace v historii vždy znamenala pokrok a prosperitu. Totiž jak pro koho. Znamenal příchod našich lidí do Ameriky pokrok a prosperitu pro tamní lid? Dost těžko. Právě naopak. Znamenal konec jejich životů tak, jak je znali, a neschopnost přizpůsobit se civilizačně pokročilejším lidem vedla k jejich demisi. Znamenal příchod germánských kmenů do Římské říše pokrok a prosperitu? Těžko. Právě naopak. Germánské kmeny Římskou říši zničily a vrátily o několik století zpět. Znamenal příchod Němců do Čech pro Čechy pokrok a prosperitu? Nikoliv. Byli jsme lidmi druhé kategorie a nakonec jsme o svou zemi málem přišli. A stejně tak to platilo všude na světě. Pokud někam přišli pokročilejší lidé, přinesli pokrok a prosperitu, ale jen pro sebe. Původní lidé byli odstraněni. Pokud přišli méně rozvinutí lidé do pokročilejších civilizací, nepřinesli jim pokrok, ale pád a degeneraci, když jich bylo dost. To jsou historické zkušenosti, ze kterých bychom měli vycházet.

Grandi v rozhovoru pro německý tisk odmítl plány Rakouska a Itálie, které chtějí migranty zastavit už v Africe, či Asii, a zabránit jim dostat se do Evropy.

“Jako vysoký komisař OSN pro uprchlíky nemohu podpořit návrh, který by zbavil lidi jejich práva na hledání azylu v Evropě. Jsou lidé, kteří mají velmi vážné důvody k tomu o hledání ochrany u národů EU požádat,” řekl.

Také odmítl nedávná slova německého ministra vnitra Seehofera, který masovou migraci označil za “matku všech problémů”.

“Migrace byla zdrojem pokroku a prosperity už od doby, kdy lidé začali poprvé migrovat,” tvrdí nesprávně Grandi. Dělání z migrace problém je prý nešťastné, protože posiluje argumenty lidí migraci oponující. A trvá na tom, že migrační krize neexistuje, protože počet těch, kdo přicházejí, se stále snižuje.

To je sice pravda, ale je třeba říct, že se snižuje jen právě díky odporu některých zemí a některých politiků, kteří jsou za to Evropskou unií trestáni. Evropská unie pro zastavení tohoto přívalu neudělala nic a je vtipné, že pak lidé jako Grandi mluví o tom, že žádná krize není, ačkoliv kdyby se jim nechaly volné ruce, byla by.

V tuto chvíli se sice podařilo omezit počty z roku 2015. Ale západní Evropa už je migrantů plná. A je vcelku jedno, jestli tito lidé dorazí přes moře, nebo přes porodní sál. Jsou tu a často chtějí žít životy zcela odlišné od toho, jak je jsme zvyklí žít my. Jak se takové dva světy snesou?

Komentáře

komentáře