Islámské úřady na Maledivách zničily nevinné sochy britského autora. Prý urážely islám

0

AP – Maledivy nejsou jen turistickým rájem, ale také místem, kde Islámský stát získal nejvíce bojovníků v poměru k počtu obyvatel.

Místní policie vyzbrojena různými nástroji minulý týden zničila moderní dílo britského umělce poté, co prezident Malediv sochu označil za urážející islám.

Abdulla Yameen v červenci nařídil sochy zničit, ale nic se nedělo až do minulého pátku, kdy v prezidentské volbě neuspěl proti liberálnímu kandidátovi.

Sochy od umělce jménem Jason deCaires Taylor byly v jednom maledivském resortu umístěny teprve od července. Na Maledivách, kde žije 340 tisíc sunnitských muslimů, je islám oficiálním náboženstvím. Islám zakazuje jakékoliv umělecké zpodobnění lidí a dílo vyvolalo kritiku učenců, ačkoliv nemá žádnou náboženskou symboliku.

Yameen v červenci řekl, že “významný hlas veřejnosti” proti soše známé jaké “Coralarium” jej vedl k rozhodnutí, aby bylo dílo zničeno.

Umělec, který dílo stvořil, se ke zničení vyjádřil agentuře AFP.

“Byl jsem extrémně šokován a zlomilo mi srdce, když jsem se dozvěděl, že mé sochy byly maledivskými úřady zničeny, ačkoliv probíhaly konzultace a dialog. Coralarium mělo spojovat lidi se životním prostředím a pečovat o vodní svět. Nic víc!”

Na Maledivách je import soch zakázaný. Týká se i zobrazení Buddhy a to i přesto, že než souostroví ovládl islám, byl zde buddhismus rozšířen.

Komentáře

komentáře