Syrský místopředseda vlády vyzval v OSN syrské uprchlíky k návratu domů

0

Syrský ministr zahraničí Walid Moualem, který je také místopředseda syrské vlády, při svém projevu v OSN poděkoval zemím, které přijaly uprchlíky, a vyzval je k návratu domů.

Moualem zdůraznil, že válka v Sýrii skončila, a země je připravena své občany znovu přivítat. Zvlášť poděkoval Rusku, které v současnosti investuje do obnovení Sýrie velké množství peněz.

“Díky Rusku, nyní je všechna snaha zaměřena na to, aby se uprchlíci vrátili, a byly naplněny jejich základní potřeby,” řekl Moualem.

Přitom ale zájem ze strany EU syrské uprchlíky vracet do jejich vlasti je malý. Je tu spíše snaha řešit, jak se o tyto lidi postarat v Evropě, než řešit, jak je co nejrychleji a zároveň humánně vrátit domů.

Přitom vše, co nyní Sýrie potřebuje, jsou syrské ruce, které se budou podílet na přestavbě země, a také finanční pomoc.

“Vítáme jakýkoliv druh pomoci s rekonstrukcí od zemí, které se na agresi v Sýrii nepodílely,” řekl v OSN Moualem. “Ale země, které nabízejí jen podmínečnou pomoc, nebo pokračují v podpoře terorismu, ty nejsou ani zvány ani vítány,” dodal.

Některé země obvinil z toho, že šíří strach, který uprchlíkům brání vrátit se. Zmínil především USA, Francii, ale i Turecko, a označil je za okupační síly, které mají okamžitě odejít.

“Musejí odejít okamžitě a bez jakýchkoliv podmínek,” řekl ještě.

Komentáře

komentáře