V kanadské provincii Quebec získala většinu protimigrační strana

0

Ve francouzsky mluvící kanadské provincii Quebec získala historickou většinu pravicová proti migrační koalice Coalition Avenir Québec (CAQ), která slibuje menší vládu a větší kontrolu hranice.

Straně se v pondělních volbách povedlo vytlačit dosud vládnoucí Liberální stranu a zcela poprvé obsadí vládnoucí pozici, kterou zatím posledních 50 let vždy měla právě buď Liberální strana, nebo separatistická levicová Parti Québécois.

CAQ také vznikla z Parti Québécois a její lídr François Legault byl členem. Hlavním motivem strany je pravicová politika a tvrdší postoj k migraci.

Strana v květnu slíbila zavést “test hodnot” pro nové migranty spolu s tříletou lhůtou testem projít a ukázat schopnost mluvit francouzsky.

“Nechceme tu moc lidí, kteří nepřijímají náš jazyk, naše hodnoty a kteří nepracují,” řekl tehdy Legault.

“Pokud se ti lidé nechtějí učit francouzsky, nedostanou certifikát a nestanou se občany. Stanou se lidmi bez statusu a bude na federální vládě rozhodnout, co s nimi.”

Nová vláda slibuje snížit počet migrantů o 20 procent, ale k tomu bude potřebovat souhlas federálního premiéra Justina Trudeau, což je ortodoxní levičák.

Strana je také v Kanadě nejhlasitější v odporu proti islámským závojům jako je nikáb nebo burka. “Ačkoliv je nezakážeme, nebojíme se říct, že jsme zcela proti nikábu, čadoru a burce. Musíme vyslat jasný vzkaz, že tyto symboly ženského útlaku nemáme rádi.”

Ačkoliv strana tyto symboly nechce zakázat plošně, chce jejich nošení zakázat státním zaměstnancům jako jsou učitelky, policistky nebo jakékoliv jiné státní profese.

Komentáře

komentáře