V USA vandalové strhli sochu vikingského mořeplavce. Válka proti bílé historii

0

Socha islandského mořeplavce Thorfinna Karlsefniho, který patřil na začátku minulého tisíciletí k hrstce Seveřanů, co se dostali na americkou pevninu, byla dosud neznámými vandaly stržena do řeky. Je jasné, že čin měl politický podtext. Socha Vikinga představuje bílou americkou historii a tu chtějí levičáci i jejich nebílí přátelé vymazat.

Socha, jejíž kopie stojí i v islandském Reykjavíku, byla ve Fairmount Park ve Philadelphii téměř 100 let. Přes 100 lety byla Amerika bílá a své historie si cenila. Nyní, s tím jak se její etnický obrázek proměňuje, a protibílé postoje se stávají společenskou normou, pro takové sochy není v Americe místo. Kdo si myslel, že se to zastaví u soch vojáků Konfederace, ten se pletl. Až to skončí, nebude po bílé přítomnosti na americkém kontinentu ani stopa.

K neštěstí došlo v tomto týdnu v pondělí v noci. Druhý den policie sochu vytáhla z řeky, která na místě naštěstí není hluboká.

“To je hrozné,” stěžovala si místní obyvatelka Sarah Hicks. Vím, že její dvojče je v Reykjavíku, protože jsem jí tam viděla. Ale nemůžu uvěřit, že by to někdo udělal, protože je to skvělá socha.”

Není to ovšem poprvé, co se socha stala terčem nenávisti. V minulosti se u sochy, jako u připomenutí bílého objevení Ameriky, scházeli bílí patrioti, proti kterým zde vystupovali fanatičtí levičáci. Na patrioty si netroufli, a tak to odnesla socha, což je pro tyto zrůdy typické.

Vytažená socha z řeky je nicméně poničená. Odpadla ji hlava a bude muset být zrestaurovaná. Není ani jasné, zda bude vrácena na své původní místo. A zcela typicky se tato zpráva dostala jen do lokálních médií. Uražené city bílých lidí asi nemusí nikoho zajímat. Představte si, kdyby někdo strhl sochu Martina Luthera Kinga. Na Nově by o tom zaníceně mluvil Koranteng a věděl by o tom celý svět.

Komentáře

komentáře