Přelomový rozsudek v Británii ve prospěch svobody slova ochránil pekaře, co odmítli upéct gay dort

0

Britský Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch křesťanských pekařů ze Severního Irska, kteří odmítli upéct a vyzdobit dort pro-homosexuální tématikou. Pekaři rozhodnutí soudu označili za vítězství svobody slova.

Soud dnes ráno rozhodl, že pekařství Ashers Bakery, které vedou manželé Daniel a Amy McArthur, nediskriminovalo, když odmítlo upéct dort s nápisem “Podporuji gay manželství”, protože důvodem odmítnutí byla kauza za nápisem a nikoliv sexuální orientace zákazníka.

Prezidentka Nejvyššího soudu Lady Hale řekla, že McArthurovi by takový dort odmítli upéct jakémukoliv zákazníkovi bez ohledu na jejich sexuální orientaci. Co jim vadilo, byl nápis na dortu. Nikoliv sexuální orientace zákazníka.

“Jsme vděční soudcům a především Bohu. Jsme potěšeni soudci Nejvyššího soudu za to, že uznali to, co jsme říkali celou dobu. Neodmítli jsme zakázku kvůli osobě, která ji učinila, ale kvůli jejímu poselství,” řekl Daniel McArthur před soudem v Londýně.

“Soudci dali dnes jasný vzkaz, který nemohl být jasnější: rodinný business jako ten náš má svobodnou volbu poskytovat svým zákazníkům ten nejlepší servis bez toho, aby byl přinucen propagovat jejich kampaně.

“Toto rozhodnutí chrání svobodu slova a svobodu vědomí pro každého,” dodal.

Komentáře

komentáře