Ze škol v Itálii s vysokým počtem dětských migrantů utíkají bílé děti na školy, kde jich tolik není, tvrdí studie

0

Studie tvrdí, že školy v Miláně s vysokým počtem dětských migrantů, zažívají “white flight”, tedy bílý útěk, a učitelé prosí vládu, aby jim s rostoucím počtem italsky nemluvících dětí pomohla.

Studie nazvaná “Bílý útěk v Miláně: Sociální a etnická segregace na základních školách”, zkoumá hlavní městské oblasti v druhém největším italském městě a zjistila, že 56 procent milánských rodin zapisuje své děti do takových škol, kde je nízký počet migrantů.

Ve všech základních školách je asi 20 procent dětí z migračního prostředí, ale v některých oblastech je toto číslo mnohem vyšší. Například na škole Damiano Chiesa takové děti tvoří 70 procent všech žáků.

“Vyučování je skvělé, ale vysoký počet cizinců dává škole špatnou reputaci a proto se zde rodiny z okolí neregistrují,” říká rodič jednoho z dětí na tamní škole.

Milánští učitelé zase prosí starostu města Beppe Sala, aby pomohl, protože většina těchto dětí neumí italsky, a je obtížné je učit. Společně s rodiči napsali dopis:

“Za posledních pět let zde došlo k výraznému nárůstu dětí nemluvících italsky. Obtížnost komunikace s rodiči a nedostatek znalostí kultury zemí, ze kterých tyto děti přicházejí, vyžadují přítomnost překladatelů nebo kulturních mediátorů,” dodávají.

Bílý útěk je běžný fenomén v západních zemích s rostoucí nebílou populací. Poprvé se objevil během desegregace v USA a poté v dalších zemích a je reakcí na přítomnost nebílých v kdysi bílých sousedstvích a školách. Bílí taková místa opouštějí tak, že své děti buď přehlásí na bělejší školu, nebo se rovnou odstěhují. Například v USA jsou takto dobrovolně segregovaná všechna velká města, kdy bílí většinou žijí na předměstích.

Komentáře

komentáře