OSN rozhodla, že francouzský zákaz nikábu porušuje lidská práva

0

Jak Středoevropan upozorňoval, komise OSN rozhodovala o tom, zda je francouzský zákaz zahalování v rozporu s lidskými právy. No a rozhodla, že je. Protože vidět v letních vedrech vysmátého chlapa v triku s krátkým rukávem a vedle něj od hlavy až k patě zahalenou ženu, co ještě něco táhne, je totiž zcela v pořádku.

Za prvé musí Francie vrátit pokutu dvěma ženám odsouzeným v roce 2012 za zahalování. A za druhé dostala 180 dni na přepracování svého zákona.
Zákaz prý místo ochrany zahalených žen má opačný efekt a nutí je zůstávat doma, brání jim v přístupu k veřejným službám a marginalizuje je. A omezuje jejich náboženskou svobodu.

Kritici tvrdí, že islám ženy pokládá za druhořadé osoby a žena nemá v islámu stejná práva, jako muž. Pokud islámská společnost ženu staví do určité role a nutí ji skrývat se pod kusem látky, nemá to s náboženskou svobodou nic společného a spíš jde o formu otroctví.

Ačkoliv rozhodnutí není pro Francii právně závazné, je důležité. Podobný zákaz platí i v jiných evropských zemích a je možné, že se OSN vyjádří i k nim.

Komentáře

komentáře