Polského prezidenta nařkli, že v Polsku není svoboda tisku. Připomněl jim události v Kolíně nad Rýnem

0

Polský prezident Andrzej Duda si udělal legraci z německého tisku poté, co se ho zeptali na stav svobody v Polsku. Zmínil, jak německá média až s velikým zpožděním informovala o sexuálních útocích v Kolíně nad Rýnem v roce 2015.

Polský prezident, který během tiskovky seděl vedle německého prezidenta, byl dotázán novináře, proč tisk v Polsku neinformoval o rozhodnutí Evropské unie zastavit polské soudní reformy. Řekl, že o ničem neví, a vysvětlil, že na to, o čem polská média informují, nemá vliv:

“V Polsku to funguje tak, že pokud je žena nebo skupina žen znásilněna, můžete si být jistí, že o tom média budou okamžitě informovat s veškerými detaily, které jsou v tu chvíli k dispozici. Takže v Polsku svobodu tisku určitě máme,” dodal za aplausu části sálu.

Duda narážel na to, jak se německá média po událostech v Kolíně shodně shodla na tom o nich neinformovat několik týdnů, než se zprávy o tom začaly masově šířit po sociálních sítích, a poté se musela připojit i média. Důvodem bylo, že média, která jsou orientována doleva, nechtěla vyvolávat negativní emoce vůči cizincům.

A tehdy v tom nebyla jen média. Rozsah událostí tehdy zakrýval i kolínský policejní ředitel, kterého o to požádala vláda. Bylo podáno celkem 1000 trestních oznámení, ale do dnešního dne bylo v souvislosti s útoky obviněno jen 18 lidí.

Komentáře

komentáře