V USA střelba u synagogy. Nejničivější smrtící útok na Židy v jejich americké historii

0

V pennsylvánském Pittsburghu včera došlo k činu, který je nazýván nejničivějším smrtícím útokem na židovskou komunitu na americké půdě v její historii.

Zabito bylo 11 lidí a 6 dalších bylo zraněno, včetně čtyř policistů. K útoku došlo u synagogy Tree of Life*Or L’Simcha. Útočník měl u sebe tzv. útočnou pušku a tři granáty.

Útočník byl identifikován jako místní občan Robert Bowers. Bude obviněn z několika desítek trestných činů za které mu v Pennsylvánii hrozí trest smrti. Policie zatím nezná motiv jeho činu, ale ten se dá z jeho sociálních sítí docela dobře vysledovat. Bowers k Židům cítil zášť a považoval je za odpovědné za úpadek Ameriky.

Zatímco jeho sousedé ho popisovali jako běžného člověka, příspěvky na jeho sociálních sítích mluví jasně. Část z nich se předtím, než byly účty smazány, podařilo zachovat. Co v nich je?

Bowers, který byl při policejním zásahu střelen do hrudi, a nyní je v nemocnici, považoval Trumpa za loutku v rukou Židů, potažmo globalistů.

Na tomto obrázku, který sdílel, je naznačeno, že Trump má budit dojem rasisty, aby zaujal bílé americké voliče. Ve skutečnosti má ale být vše jinak.

Důrazněji se vyjádřil v jiném příspěvku. V něm Trumpa označil za globalistu, nikoliv nacionalistu. Napsal, že Amerika nemůže být znovu veliká (MAGA), dokud je zamořena Židy. Že Qanon, což je teorie o konspiraci temných sil proti Trumpovi, vznikl jen proto, aby patrioty, kteří v 90.letech vzdorovali vyhlašování stanného práva, tedy silnému státu, pro něj dnes žadonili a sami po něm volali.

Tři dny před útokem napsal, že diverzita znamená ulovit posledního bělocha a sdílel fotku obviňující Židy z toho, že podporují přijímání uprchlíků do každé země světa kromě Izraele.

A těsně předtím, než vyrazil do ulic se zbraní v ruce, vyslal vzkaz, který už nemohl být jasnější. V něm píše, že HIAS (židovská neziskovka pomáhající migrantům do USA) ráda přivádí vetřelce, kteří “zabíjejí naše lidi”. “Nemohu jen sedět, a sledovat, jak jsou moji lidé vražděni. Kašlu na to, jak to bude vypadat, jdu do akce.”

Tak třeba se FBI k jeho sociálním účtům nakonec dostane a motiv mu bude jasnější.

Komentáře

komentáře