Komedie: Nenávistný kazatel Choudary musí chodit na deradikalizační kurzy

0

Představte si, že by se Američanům během Studené války podařilo chytit Stalina, a dali ho do kurzu, kde by mu nějaký instruktor říkal: “Pane Staline, mýlil jste se, všechno je jinak, buďte hodný.” Co by si o nich asi Stalin myslel a jaký by na něj takový kurz měl vliv? Jistě nulový. Komunistické hnutí v té době sílilo po celém světě a jeho řady rostly. Proč by si Stalin měl v té době nechat něco namluvit, když jeho svět byl v rozkvětu?

A podobné to bude i ve Velké Británii, kde deradikalizační kurz musí podstoupit i nedávno propuštěný islamistický kazatel a náborář Islámského státu Anjem Choudary.

Kurz je součástí jeho podmíněného propuštění, protože tahle zrůda byla skutečně z vězení puštěna na podmínku. Ví se o něm, že své názory nezměnil ani o píď, přesto musí navštěvovat kurzy, kde mu bude dáván “mentoring a teologické poradenství”.

Pokud by se Choudary programu odmítl účastnit, porušil by tím podmínku, a musel se vrátit do vězení, takže je jisté, že jej navštěvovat bude. Součástí programu je “intenzivní intervence a praktická podpora” a vysvětlení, jakou osobní bolest radikální islám způsobuje.

Kurz se tak možná změní v ideovou diskusi mezi Choudarym a instruktory kurzu, ve které Choudary, jako zdatný řečník, bude mít navrch. A vzhledem k tomu, že instruktoři jsou z muslimského světa, kdo ví, zda to nakonec nebudou oni, kdo z kurzu odejde zmanipulovaný? Nebyli by první.

Komentáře

komentáře