Vládní pracovní program v Jižní Africe pro nezaměstnané není pro bílé

0

Projekt jihoafrické vlády namířený na pomoc mladým jihoafrickým nezaměstnaným má jeden háček. Není určen bílým. Na problém upozornily bílé jihoafrické odbory.

Projekt Yes, který v březnu spustil prezident Ramaphosa ve spolupráci s firmami a odbory, má pomoci těm nezaměstnaným, kteří jsou bez práce déle než 6 měsíců. Když se ale na stránky dostane mladý bílý Jihoafričan, zjistí, že není vítán.

Na stránkách je nutné se registrovat, a aby se předešlo omylu, před registrací je třeba zakliknout ANO u tří otázek. To, zda jste ve věku 18 až 34 let, to že jste Jihoafričan, a to že jste buď černý, barevný nebo Ind. Pokud u výběru rasy kliknete na NE, tedy sdělíte, že jste běloch, vyskočí na vás okno, které hlásí:

“Omlouváme se. Yes je pouze pro černé, indické nebo barevné Jihoafričany ve věku 18 až 34 let.”

Registraci si můžete vyzkoušet sami.

Projekt na dotaz odborů vysvětluje, že vyloučení bílých z trhu práce má napravit “historické zkušenosti”. Což je zajímavé, protože Jižní Afrika už je v rukou černých 24 let a za tu dobu musela být každá “historická zkušenost” napravena.

Jaké vyhlídky tedy běloch v Jižní Africe má? Pokud ho nevyloupí nebo rovnou nezabijí, bude mít i tak těžké chvíle, aby si udržel svůj business, pokud nějaký má. Když jde o farmáře, aby se už pomalu pakoval, protože ho černá vláda o jeho farmu v zájmu napravení “historických nespravedlností” připraví. No a když se pak ocitne na dlažbě, a hledá práci, má opět smůlu.

V jakékoliv jiné zemi by něco takového bylo hodnoceno jako rasová diskriminace a země by čelila sankcím, ne li dokonce vojenské invazi. Černá Jižní Afrika však může být v klidu. Vůči bílým ji projdou zřejmě jakékoliv praktiky. A pro nás jde o náznak toho, jak bude vypadat celý náš svět ve chvíli, kdy se staneme menšinou. V rámci napravení historických nespravedlností a kvůli historickým zkušenostem, nás odsunou na druhou kolej. A mnozí z nás tomu bohužel ještě budou tleskat.

Komentáře

komentáře