Pokud francouzská předměstí povstanou, nemáme kapacitu jim čelit, říká bývalý šéf armády

0

Pravicový politik a podnikatel Philippe de Villiers je mimo jiné bratrem Pierra Villierse. Ten byl mezi lety 2014 a 2017 šéfem generálního štábu francouzské armády.

Philippe de Villiers během televizní debaty odhalil, co jeho bratr předtím řekl jen prezidentu Macronovi.

Když se ho v televizi zeptali na realitu francouzského života, odpověděl v podobném duchu, jako bývalý ministr vnitra Collomb, který varoval před občanskou válkou. Jenže řekl, jaké má informace o jejím možném výsledku.

“Pokud předměstí povstanou, nejsme schopni jim čelit, nemáme na to prostředky, nemáme muže,” řekl prý jeho bratr prezidentu Macronovi.

Je to drsné, ale je to pochopitelné. Francie si vychovává početnou pátou kolonu, která když se rozhodne Francii obrátit vzhůru nohama, armáda a policie ji v tom nezabrání. A v tu chvíli by pak skutečně došlo k nějaké formě občanské války, která by však byla hodně nepřehledná. Na jedné straně migranti a levice, což by bylo několik různých vzájemně nesmiřitelných frakcí včetně islamistů a ultralevičáků. Na straně druhé obyčejní Francouzi a nacionalisté, kteří by pravděpodobně žádné spory neměli a stáli by jednotně. A s nimi armáda a policie. Jak by reagoval zbytek Evropy a kolik by do Francie přišlo dobrovolníků na obě strany, to by se vidělo.

Komentáře

komentáře