Macron chce evropskou armádu, která má prý kontinent bránit nejen před Ruskem, ale i před USA

0

V rozhovoru pro francouzský rozhlas Europe 1 se prezident Macron vyjádřil také k tomu, že by Evropská unie měla vytvořit “skutečnou evropskou armádu” a Evropu označil za oběť nedávného rozhodnutí Washingtonu zrušit třicet let starou nukleární dohodu mezi USA a Ruskem.

“Nebudeme schopni bránit Evropany, pokud se nerozhodneme mít skutečnou evropskou armádu,” řekl Macron, a trval na tom, že by se Evropa měla být schopna bránit sama bez závislosti na Spojených státech.

A paradoxně vedle Ruska a Číny zmínil i Spojené státy, jako někoho, před kým by se Evropa měla bránit kvůli politice Donalda Trumpa. A postěžoval si, že je Evropa rozdělená díky nacionalismu, který je v poslední době podle něj na vzestupu.

Vytváření ruské, čínské a dokonce americké hrozby, a představy, že do Evropy vtrhnou miliony Asiatů, kteří si nás podrobí, samozřejmě nejsou od věci, a je třeba být připraven na všechny možné scénáře. Zatímco ale představa americké invaze je absolutně vyloučená, a Rusové by nějaké větší operace nebyli schopni, když se nedokázali vypořádat ani s Ukrajinou, Čína je nevyzpytatelná.

Nicméně evropská armáda je první krok ke ztrátě suverenity národních států a krok ke konci jejich samotné existence. V očích Macronů je Evropanem každý Alžířan, Vietnamec, či Nigerijec, který se zde rozhodl žít, a identitu takových Evropanů pak určuje jen jejich cestovní pas. Dalším krokem je pak zavedení společné řeči, a sbohem národy. Daleko lepším krokem k naší obraně by bylo posílení branné výchovy a rozšíření aktivních záloh, aby kdyby na nás skutečně někdo vletěl, povstali všichni obyvatelé, a nájezdníky utopili v jejich krvi.

Komentáře

komentáře