“Demokraté” ve Varšavě chtěli zakázat polský Marsz Niepodległości. Vláda jim zatla tipec

0

Varšavská starostka zvolená za pro-EU stranu Občanská platforma, Hanna Gronkiewicz-Waltz, se rozhodla zakázat již tradiční Pochod nezávislosti, na kterém se ve Varšavě setkává desetitisíce vlastenců. Je to typický přístup tzv.demokratů – s čím nesouhlasím, to zakážu. Jenže má smůlu. Za pochod se zaštítila polská nacionalistická vláda a proběhne pod její taktovkou.

Jeden z pořadatelů akce, Všepolská mládež, se kvůli zákazu obrátil na soud, a je přesvědčen, že soud zákaz zvrátí. Proto organizátoři původní pochod zatím nezrušili. I kdyby se ale soud rozhodl původní pochod nechat zakázaný, mluvčí prezidentské kanceláře oznámil, že se za pochod zaštítí vláda a proběhne tak, jak má.

Situace je tedy taková, že pokud soud pochod zakáže, má vláda dost času na to nahlásit svůj vlastní, kde se setkají všichni účastníci prvotně plánovaného pochodu.

Letos se navíc pochod musí uskutečnit. Slaví se 100 let polské nezávislosti a Varšavu zaplaví červenobílé barvy a polští vlastenci. Je smutné, že jsme stejným způsobem našich 100 let nedokázali oslavit nedávno i my, a největší akce byla na Václavském náměstí za tzv.demokracii. Zřejmě tu samou, která ve Varšavě vlastenecký pochod zakázala. A tak čeští nacionalisté, místo toho, aby pochodovali v českých ulicích, pojedou v neděli podpořit své polské přátele.

Komentáře

komentáře