Švédsko zvažuje volební právo pro uprchlíky a cizince

0

Švédská levicová strana se stejným názvem (Levice) podala v parlamentu návrh, který by cizincům, i uprchlíkům, umožnil ve Švédsku volit jak v národních tak i euro volbách. Levice si tak snaží zajistit hlasy, protože cizinci jsou její voliči.

Návrh říká, že by uprchlíci a cizí státní příslušníci měli mít stejné volební právo, jako švédští občané:

“Dnes tu máme mnoho lidí, kteří mají ve Švédsku stálý pobyt, a kteří mohou své každodenní životy ovlivnit jen skrz volby v místním a krajském zastupitelstvu.

“Lidé, kterým je znemožněno uplatnit svůj demokratický vliv v referendech, parlamentních volbách a EU volbách, zahrnují ty, kdo do Švédska přišli jako uprchlíci, kdo jsou partnery švédských občanů, nebo ti kdo do Švédska emigrovali, například kvůli práci nebo studiu,” stojí v návrhu.

Strana tvrdí, že když se cizincům dá stejné volební právo, jako občanům, vyvolá to u nich větší pocit zapojení do společnosti a zvýší jejich sebedůvěru. Návrh chce také snížit u místních voleb věk na 16 let, aby se přitáhli mladí, často zcela naivní a nezkušení voliči.

Ve Švédsku je masivní přítomnost cizinců stále docela nový pojem, ale jak to vypadá, když volební právo získají cizinci, můžeme dlouhodobě sledovat na Spojených státech. Cizinci budou mít vždy odlišné zájmy, než původní obyvatelé. A těmi jsou ve Spojených státech bílí. Ti Spojené státy založili a udělali z nich bílou prosperující republiku založenou na mixu hodnot jednotlivých evropských národů a kultur. Současné Spojené státy však tento odkaz postupně opouštějí a noví Američané se pokoušejí staré časy militantně vytlačit z kolektivní paměti a nahradit je diverzitou. Jak ovšem kritici namítají, stoprocentní diverzity bude dosaženo teprve tehdy, kdy se na ní nebudou podílet žádní bílí. A to se týká nás všech.

Komentáře

komentáře