Brazilský prezident Bolsonaro chce rozšířit těžbu v Amazonii a omezit ochranu přírody

0

“Kdyby bylo po mém, v této zemi už by žádná domorodá půda nebyla,” prohlásil nově zvolený brazilský prezident Bolsonaro. Jeho slova ale neznamenají to, že by chtěl v Brazílii jeden lid, kdy by se nedělaly rozdíly mezi Indiány a ostatními Brazilci, ale že podporuje těžbu dřeva a nerostů na území, které je tím, že jde o indiánské území, chráněno.

Člověk musí být křivák toho největšího kalibru, aby v rámci “volného trhu” a prosperity podporoval ničení planety. Brazilská Amazonie je označována za plíce světa a její vytěžování ohrožuje nejen Brazilce, ale i nás ostatní. Vykácený prales se jen tak neobnoví, a těžba zlata nebo jiných nerostů krajinu nenávratně poznamená. Je to křivárna, kterou my Evropané známe z filmů, a nyní ji sledujeme v přímém přenosu, navíc pod záštitou člověka, z jehož zvolení jsme se poměrně nedávno radovali.

Bolsonaro, který byl dlouhá léta člen Kongresu, se dlouhodobě snaží vycházet vstříc těžařům, kteří na domorodém území působí nelegálně. V roce 2012 například navrhl zákon, který by pracovníkům federálních agentur stíhajících nelegální těžbu zakázal nosit zbraně. Tedy přeloženo, pokud by státní zaměstnanec narazil v pralese na nelegální těžaře dřeva, beze zbraně by proti nim nemohl zákon vymáhat. A těžaři ozbrojení jsou.

Bolsonaro tvrdí, že Indiáni žijící v pralese se musí integrovat do společnosti a za pravdu mu dávají i někteří Indiáni, kteří s majiteli dolů a s těžaři spolupracují s vidinou zisku. O Indiány ale vůbec nejde. I kdyby v pralese nebyl ani jeden, těžaři by se do pralesa zaryli tak jako tak. Ve hře je tak především to, zda Amazonie jejich nájezdy přežije.

A nový prezident je zdá se nakloněn tomu, aby se brazilská příroda maximálně vytěžila. Zákony na její ochranu považuje za překážející pokroku. “Tam kde je domorodá půda, tam je pod ní bohatství,” prohlásil, a mnoha spekulantům zasvitla naděje na snadný zisk.

Jenže pokud svět přijde o Amazonii, která absorbuje obrovské množství oxidu uhličitého, pro životní prostředí to bude mít katastrofální následky.

Komentáře

komentáře