Domů Pevnost Evropa Macron: Nacionalismus je zrada

Macron: Nacionalismus je zrada

0

Francouzský prezident Macron během nedělní ceremonie k oslavám konce První světové války odsoudil nacionalismus.

“Patriotismus je přesný opak nacionalismu. Nacionalismus je zrada,” řekl ve společnosti prezidentů Trumpa, Putina a kancléřky Merkelové.

“Pokud uvažujeme tak, že naše zájmy jsou na prvním místě, a nestaráme se o druhé, je to zrada našich hodnot, zrada našich morálních hodnot. To si musíme pamatovat.” A vrátil se do dob po První světové válce, kdy tehdejší světoví vůdci stvořili Ligu národů, předchůdkyni OSN.

“Představili si první mezinárodní korporaci, svržení impérií a překreslení hranic, a snili o jednotě, politicky jednotné Evropě.”

Poté hájil existenci nadnárodních organizací jako je EU a OSN a chválil jejich ideje.

V rozhovoru pro CNN odsoudil nacionalismus, ale odmítl nálepku globalisty.

“Řekl bych, že jsem patriot. Nevěřím v nějakou neomezenou globalizaci. Nemyslím si, že je to dobrá věc a naši lidé jsou z toho extrémně nervózní. Ale nejsem nacionalista. To je pro mě velký rozdíl oproti tomu být patriot.”

Představa patriotismu lidí, jako je Macron, je okleštěná na fandění svému klubu třeba ve fotbale, a je jedno, že původní Francouz v něm není ani jeden. Patriotismus ve formě zachování kultury, jazyka, krve a hranic, to už nazývají nacionalismem. Tak ať si takový patriotismus Macronové strčí za klobouk.

Komentáře

komentáře