5 procent pachatelů ve Švédsku má na svědomí 25 procent trestných činů

0

Studie švédských organizovaných gangů a extremistických skupin odhalila, že jen pět procent podezřelých pachatelů je odpovědných za více než čtvrtinu nahlášených zločinů, a většina z nich je z rodin, kde rodiče nejsou Švédi.

Studie zveřejněná Institutem pro Budoucí studia se podívala na 15 244 jednotlivců napojených buď na organizovaný zločin nebo extremistické skupiny jako jsou anarchisté, neonacisté, islamisté nebo fotbaloví chuligáni, a zjistila, že tito lidé jsou odpovědní za 25,6 procent zločinů nahlášených mezi lety 1995 až 2016.

Podle těchto dat jsou největší skupinou pachatelů motorkářské gangy. Jde většinou o lidi narozené švédským rodičům.

Druhou největší skupinu tvoří obyvatelé no-go zón jako jsou stockholmské předměstí Rinkeby a Tensta, nebo předměstí Malmö Rosengård. Zde jsou pachatelé naopak z rodin nešvédských rodičů.

Největší skupinu pachatelů s nešvédskými rodiči tvoří islámští extremisté, zatímco největší skupina pachatelů se švédskými rodiči jsou tzv. neonacisté, ačkoliv v jejich případě je otázkou, co bylo jejich “zločinem”. Jestli šlo o projevení názoru na internetu, který byl shledán jako “závadový”, za zločin to považovat nelze.

Celkem 30 procent všech pachatelů pak nemá ve Švédsku původ.

Komentáře

komentáře