První část středoamerických migrantů dorazila k americké hranici a překonala hraniční plot

0

První migranti z karavanu směřujícího ze Střední Ameriky dorazili k hranici USA s Mexikem do pohraničního města Tijuana a mnozí z nich se ihned vrhli na hraniční plot.

První skupina 357 migrantů dorazila v úterý a druhá stejně veliká ve středu. První skupina po svém příjezdu vyrazila k hraničnímu plotu, na který několik desítek z nich vylezlo a křičelo: “Ano, mohli jsme”, možná v narážce na volební slogan z doby Obamy “Yes, we can”.

Jeden muž dokonce přelezl na druhou stranu na americkou půdu, ale při pohledu na americké pohraničníky čekající nedaleko se rychle vrátil.

Migranti prý chtějí zůstat pohromadě. Vědí, že v počtech je jejich síla. To ale podle mexických úřadů není možné, protože tak velké zařízení v oblasti nemají a navíc migranty obvykle rozdělují na muže, ženy a děti. Většina tak nakonec kývla na zařazení do oddělených ubikací.

K hranici by postupně mělo dorazit až 10 tisíc migrantů, což mexická Tijuana nemůže zvládnout. Většina tohoto počtu je ještě asi 1800 km od hranice, ale cestují autobusy a tak by jim cesta neměla trvat déle, než pár dní.

Většina z nich tvrdí, že utíkají před bídou, násilím a politickou nestabilitou. Kritici ale namítají, že tito migranti své problémy obvykle znovu přinesou do zemí, do kterých emigrují. Proto na americké straně hranice sílí opatření, aby dál nemohli proniknout.

Komentáře

komentáře