Většina “černých pasažérů” ve Washingtonu jsou černoši. “Jezdit na černo” už proto nebude trestný čin

0

Rada města Washington DC v poměru hlasů 11 ku 2 rozhodla, že “jízda na černo” v městském metru už nebude trestným činem. Stalo se tak poté, co z dostupných dat vyšlo najevo, že 90 procent “černých pasažérů” jsou černoši.

Radnice si prosadila zákon, který zabrání, aby ti, kdo jezdili bez lístku, šli do vězení, což je oproti městské hromadné dopravě v ČR poměrně tvrdé, a sníží maximální pokutu ze 300 dolarů na ne více, než 50. Navíc už nepůjde o trestný čin, ale o přestupek.

Radní Allen řekl, že lidé, kteří jsou tresty za jízdu na černo postihováni, mají něco společného. “Jsou to všechno barevní obyvatelé”.

Popis nebílých lidí v Americe je stále vyjadřován výrazem “barevný”, ačkoliv je rozdíl mezi starším výrazem “colored”, který už se nepoužívá, a současným výrazem “people of color”, což je technicky to samé, ale nepřipomíná to období segregace, kdy se výraz “colored” používal pro všechny ostatní, než bílé.

Rozhodnutí radnice nicméně budí dojem, že pokud by 90 procent “černých pasažérů” bylo bílých, žádný zákon by se neměnil. Neboli, jeden zákon platí pro tebe, ale jiný pro mě.

Komentáře

komentáře