Britský občan byl v Emirátech odsouzen na doživotí za údajnou špionáž

0

AFP – Britský student medicíny Matthew Hedges se ve středu u soudu ve Spojených arabských emirátech dozvěděl, že v tamním vězení stráví zbytek života, když zde byl odsouzen za údajnou špionáž.

Hedges se do Emirátů přestěhoval, aby studoval zahraniční a vnitřní bezpečnost v Dubaji po Arabském jaru v roce 2011. Byl zatčen a obviněn ze špionáže pro cizí zemi, kdy měl ohrozit vojenskou, politickou a ekonomickou bezpečnosti státu, jak prohlásila prokuratura.

V říjnu minulého roku byl dočasně propuštěn, ale neustále monitorován až do včerejšího soudního stání, které bylo teprve třetí od jeho zatčení.

Důkazy proti němu byly založeny na základě vyšetřování prokuratury. Podle ní se měl za badatele jen vydávat, aby zakryl své aktivity, což prý bylo potvrzeno údaji na jeho počítači a dalších zařízeních.

Hedges obvinění od začátku odmítá a jeho rodina tvrdí, že byl v Emirátech odsouzen bez asistence jakéhokoliv advokáta.

“Matthew je nevinný,” říká jeho žena. “Ministerstvo zahraničí to ví a dalo úřadům Emirátu jasně najevo, že pro ně Matthew nepracuje. Celý případ je od začátku podivný.”

Hedgesova rodina žádá, aby se britská vláda za svého občana postavila. Situace je o to podivnější, že Emiráty se vydávají za spojence Británie, ale verdikt hovoří spíše o opaku.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt nicméně ve věci Hedgesa lobboval na nejvyšších místech a snažil se korunnímu princi Zayedovi a dalším hodnostářům vysvětlit, že Hedges není britským špionem. Britská strana tak stále doufá, že Emiráty ve věci Hedgese změní názor.

Komentáře

komentáře