Domů Svět Američtí maturanti si udělali maturitní foto s nacistickým pozdravem. Chrání je první...

Američtí maturanti si udělali maturitní foto s nacistickým pozdravem. Chrání je první dodatek Ústavy

0

Asi 50 bílých amerických středoškoláků se nechalo na maturitní fotografii vyfotit s nacistickým pozdravem a podle jejich úsměvů si to užili. Za co by je v Evropě popotahovali k soudu jim v USA nic nehrozí díky prvnímu dodatku americké Ústavy, který moudře chrání svobodu projevu pro všechny. Z toho důvodu proti nim žádné sankce nebude uplatňovat ani škola.

Škola v americkém Wisconsinu poslala studentům a rodičům dopis, že projevy studentů jsou chráněny Ústavou, proto proti nim nebude nijak vystupovat.

“Jak již bylo dříve zmíněno, neznáme úmysl v srdcích těch, kteří do toho byli zapojeni,” píše škola. “Kromě toho, díky právům vyplývajících z prvního dodatku není škola v pozici, aby studenty za jejich činy potrestala.”

Fotograf, který snímek pořídil, myslel, že chlapci mávají na rozloučenou. Ale student Jordan Blue, který je na fotografii nahoře vpravo a jako jediný pravici nezvedl, má na to jiný názor.

“Byl jsem naštvaný, necítil jsem se bezpečně, byl jsem zklamaný a vystrašený. Necítil jsem se bezpečně, protože s nimi chodím do školy. Nevěřím v to, co předvedli a v symbol, který sdíleli. Věděli, že je to špatné, a stejně to udělali.”

Škola tak alespoň organizuje sérii setkání s tzv. osobnostmi, které se k případu vyjadřují, a kam jsou zváni studenti i rodiče. Prvního takového setkání se prý účastnilo 200 lidí.

Komentáře

komentáře