Ukrajina zvažuje vyhlášení stanného práva kvůli střetu s ruským námořnictvem

0

Ukrajinský prezident Porošeno požádá parlament, aby zvážil vyhlášení stanného práva poté, co v neděli došlo k napadení a zabavení tří lodí v Černém moři.

K incidentu došlo blízko Krymu a Rusko Ukrajinu obviňuje, že spor, při kterém do sebe lodě narážely, došlo ke střelbě a obsazení cizí paluby, začala.

Dva ukrajinští námořníci byli zraněni a tři čluny jsou nyní v držení ruské tajné služby FSB, která lodě viní z narušení ruských teritoriálních vod. Nicméně dohoda z roku 2003 tuto vodní plochu určila jako sdílenou mezi Ruskem a Ukrajinou.

Rusko tvrdí, že má důkazy o tom, že Kyjev chystal připravenou provokaci v Černém moři. A prý tyto důkazy brzy zveřejní.

Rusko zatím blokuje mořský prostor mezi Černým a Azovským mořem, který má pro Ukrajinu vysokou ekonomickou důležitost, a rovná se ekonomické blokádě.

Obě země se nyní obviňují z vyvolávání napětí a agrese. V oblasti je nyní ruské letectvo i bojové helikoptéry.

V Kyjevě zatím došlo k demonstraci před ruskou ambasádou, kdy aktivisté na schody budovy položili papírové lodě a odpálili dýmovnice.

Prezident Porošenko svolal válečný kabinet a dnes brzy ráno oznámil, že požádá parlament o schválení stanného práva, které by mělo dopad na omezení některých svobod a zároveň by zemi uvedlo ve stav válečné připravenosti.

Evropská unie mezitím obě strany požádala o klid a deeskalaci situace. Mluvčí NATO pak Rusko vyzval, aby neblokovalo přístup do ukrajinských přístavů v Azovském moři.

Komentáře

komentáře