Příspěvek Policie ČR na Facebooku ukázal na mantinely svobody v našem státě

0

Oficiální facebookový účet Policie ČR zveřejnil příspěvek varující občany před tím, že jejich svoboda na sociálních sítích je vážně spíš jen virtuální, a aby si jednoduše dávali pozor na to, co píší.

“Neomezená virtuální svoboda a anonymita má i na sociálních sítích právní rámec a hranice. Svým příspěvkem či jen komentářem můžete naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku. Myslete na to, než napíšete nějaký ten „jed“ – děkujeme!” A pod tím výpis hned 9 paragrafů, proti kterým se člověk v diskusi může provinit. Mnozí to vnímají jako zastrašování ze strany státu a pod příspěvkem probíhá živá diskuse.

Člověk, který tento účet spravuje, pak zašel ještě o něco dál, a s virtuálním úsměvem dodal, že Listina základních práv a svobod zajišťuje svobodu projevu, ale už ne svobodu po projevu. A tihle samí lidé pak kritizují Rusko.

Že tyto paragrafy existují ví především česká mimoparlamentní opozice už dlouho. Ale nikdy se zatím nestalo, aby stát tak okatě a výsměšně jejich seznam zveřejnil s z toho jasně vyplývajícím varováním, aby se občané raději zdrželi jakékoliv kritické diskuse na internetu. Protože stát je sleduje.

Tyto paragrafy nejsou ničím jiným než dozvukem totality v této zemi a je třeba připomenout, že několik let po Listopadu 89 byly vynucovány jen minimálně. Náš stát po Listopadu 89 nešel více demokratickým vývojem, ale přesně naopak. Oklešťování svobody projevu je typické pro nedemokratické režimy.

Dlouhodobě kvůli tomu tento stát kritizuji a poukazuji na srovnání s USA. Polovina paragrafů na tomto seznamu v USA ani neexistuje a ostatní se řeší většinou u civilních soudů. Američané neznají paragrafy o Hanobení, Podněcování k nenávisti, Projev sympatií k hnutí. Svobodu projevu v USA maximálně chrání První dodatek jejich Ústavy. Pro ty, kdo Spojené státy zakládali, a kteří vytvářeli mechanismy, aby jejich svobodu nemohl nikdo omezit, pokládali za nejvíc důležitou právě ochranu svobody slova a dali ji mezi Dodatky Ústavy první místo. Díky tomu v USA nikdy nedošlo ani k náznaku nástupu totality, protože lidé si zde cení svobody, kterou mají.

Amerika je tvrdá vůči skutečným zločincům, ale říkat si tu můžete co chcete. U nás to neplatí a Policie ČR se tím ještě chlubí. Tak kde to jsme?

Komentáře

komentáře