Porošenko chce, aby Azovské moře střežily lodě NATO

0

Ukrajinský prezident Porošenko ve čtvrtečním rozhovoru pro německý Bild požádal NATO, aby do Azovského moře umístil válečné lodě, které by zabránily možné ruské invazi do jeho země.

“Německo je jedním z našich nejbližších spojenců a doufáme, že státy NATO jsou připraveny umístit své námořnictvo do Azovského moře, aby asistovaly Ukrajině a poskytly bezpečí,” řekl.

“Nemůžeme tuto agresivní politiku Ruska přijmout. Nejdřív to byl Krym, pak východní Ukrajina, teď chce Azovské moře. Německo se také musí samo sebe zeptat: Co udělá Putin příště, když ho nezastavíme?”

“Po tomto aktu agrese jsme museli jednat a proto jsem v některých oblastech zavedl výjimečný stav, protože musíme chránit naší zemi. Je to jako v roce 2014. Putin chce zabrat další část Ukrajiny, chová se stejně,” naznačuje Porošenko souvislost se zabráním Krymu.

Podle BBC je nepravděpodobné, že by NATO do Azovského moře, které je spojené s Černým mořem Kerčským průlivem, lodě umístil. Důvodem je vzájemná dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem, která dává nad Azovským mořem kontrolu oběma zemím a také obě země by musely NATO povolit, aby jeho lodě mohly do Azovského moře vplout.

Kreml ve středu odmítl stížnosti Ukrajiny, že bylo 35 jejím obchodním lodím znemožněno Kerčským průlivem proplout. Polovina uvízla v Azovském moři, další polovina je uvízlá v Černém moři. Podle Kremlu probíhá doprava v průlivu normálně a ukrajinské lodi prý zřejmě stojí na místě kvůli špatnému počasí.

Komentáře

komentáře