Senátor Rand Paul znovu vyzval k omezení finanční pomoci Izraeli ze strany USA

0

Senátor Rand Paul pozdržel legislativu financování Izraele ze strany USA. Chce prý finanční asistenci Izraeli omezit. Také dodal, že chce omezit financování zemí, které jsou k USA nepřátelské.

“Ačkoliv nejsem obecně proti zahraniční pomoci, pokud budeme posílat pomoc Izraeli, měla by být omezená časem a rozsahem, tak že to nebudeme dělat navěky, a měla by být zaplacena ze škrtů zemím, které Izrael a Ameriku nenávidí,” prohlásil Paul.

Paul navrhuje dodatek k zákonu, podle kterého USA Izraeli mají během 10 let poslat 38 miliard dolarů na obranu, což bylo schváleno ke konci Obamova období.

Senátoři mají moc pozdržet některá rozhodnutí. To Paulovo se setkalo se zuřivým nesouhlasem pro-izraelských skupin, což je především AIPAC a další skupiny. Ty už proti Paulovi rozjely štvavou kampaň, a to především v novinách v jeho Kentucky. Paul ale vyrazil do protiútoku.

“Pokaždé, když se snažím vzít peníze nepřátelům USA a Izraele, jsem napadán, a to často skupinami, které tvrdí, že jsou pro-izraelské. Proč by měly údajné pro-izraelské skupiny protestovat proti ukončení pomoci Organizaci za osvobození Palestiny? Možná se bojí, že jakákoliv debata o zahraniční pomoci vyvolá širší debatu o tom, proč bychom si měli půjčovat od jiných zemí jen proto, abychom poslali peníze jiným zemím.”

AIPAC tvrdí, že je proti zastavení pomoci Palestincům, protože by to nepřispělo ke stabilitě v regionu. Široká pomoc je prý důležitá, protože upevňuje vliv USA, a pokud by byla omezena jen na Izrael, Izraeli by to neposloužilo dobře.

Schválená pomoc 38 miliard Izraeli je zatím nejvíc, co by židovský stát mohl od USA dostat. Kromě toho rozšiřuje arzenál zbraní, které USA v Izraeli mají, a rozšiřuje vesmírnou spolupráci mezi oběma zeměmi.

V USA je mezi pravicovými Republikány politickou sebevraždou nebýt nadšeně pro-izraelský. Paul se už v roce 2011, když se stal senátorem, a navrhl omezení finanční pomoci, kterou USA Izraeli posílají každý rok, stal terčem republikánské zloby, a nakonec se musel téměř omluvit a kát, že je přítelem Izraele, a že je tedy pro omezení pomoci až teprve od chvíle, kdy bude Izrael soběstačný.

Komentáře

komentáře