Filipínský prezident Duterte oznámil plán na vytvoření bojových Eskader smrti proti komunistům

0

Lidskoprávní skupiny vyjádřily obavy poté, co filipínský prezident Rodrigo Duterte oznámil plán na vytvoření “Eskader smrti”, které by nově vznikly s cílem potlačovat komunistické partyzány.

Filipíny vedou boj proti komunistickým rebelům více než 50 let, mnohem déle než proti epidemii narkotik a drogové závislosti, která již stála tisíce životů a vládní postup při řešení tohoto problému obdržel řadu odsudků mezinárodního společenství.

Duterte, stejně jako předchozí vlády, zpočátku vedl mírové rozhovory s komunistickými předáky, ale v loňském roce vyjednávání přerušil kvůli smrtelným útokům na příslušníky armády a policie.

V úterý 27.11. večer se vyjádřil k úderným jednotkám komunistických partyzánů přezdívaným “Vrabci”, takto:
“Chybí mi moji vrabci. V tomto mají komunisté výhodu… Takže vytvořím své vlastní vrabce, Duterteho Eskadry Smrti, proti Vrabcům,” řekl prezident.
“Přizpůsobím se jejich nadání pro vraždění lidí,” dodal.

Filipínský ministr obrany Delfin Lorenzana ve středu (28.11) řekl, že jeho tým se bude “velice pečlivě zabývat plánem… Kdo jej sestaví, kdo bude dohlížet na realizaci a kdo budou cíle.”

Filipínští vojáci

Vzhledem k tomu, že jednání s povstalci ztroskotalo, Duterte také oficiálně označil Komunistickou stranu Filipín a její ozbrojené křídlo Nová lidová armáda (filip. Bagong Hukbong Bayan) čítající asi 3 800 členů jako “teroristickou organizaci”.

Vzpoura si doposud vyžádala 30 000 životů podle vládních statistik.

Zakladatel Komunistické strany, Jose Maria Sison, uvedl, že jednotky “Vrabců” existovaly především v 70. a 80. letech během vrcholu povstání.
“Vymýšlí si existenci jednotek Vrabců, aby obhájil založení Eskader smrti, které jsou ilegální,” řekl Sison televizi ABS-CBN.

Prohlášení prezidenta Duterteho vyvolalo okamžité obavy od aktivistů, podle nichž Eskadry smrti jen zhorší již tak drogovou válkou napjaté prostředí.

Policie uvádí, že zabila téměř 5 000 uživatelů drog a dealerů, zatímco skupiny pro lidská práva odhadují počet obětí na trojnásobek a tvrdí, že dochází k válečným zločinům.

“Duterteho prohlášení je deklarace otevřené lovecké sezóny na povstalce, levici, civilisty a na kritiky vlády,” stojí ve zprávě organizace Human Rights Watch.

“Tato nová politika jen zhorší probíhající katastrofu v oblasti lidských práv vyvolanou drogovou válkou na Filipínách.”
Amnesty International také vyjadřuje své obavy a tvrdí, že běžnou praktikou je označování vládních kritiků jako komunistických rebelů a sympatizantů.

“Děsivé je, že obětí může být každý,” řekl agentuře AFP člen skupiny pro lidská práva Wilnor Papa.

Ozbrojené křídlo komunistických maoistických rebelů Nové lidové armády

Duterteho ministr spravedlnosti Menardo Guevarra proti tomu uvedl: “Měli bychom si ujasnit, co toto (Duterteho) prohlášení znamená: rozumné užití síly při dopadání podezřelých atentátníků (…) Ale pokud někde dochází k ozbrojenému povstání a váš život je v ohrožení, musíte střílet zpátky.”
Náčelník generálního štábu filipínské armády, generál Carlito Galvez mladší již v září potvrdil, že armáda žádá prezidenta, aby vydal příkaz k vytvoření meziregionálního orgánu, který by proti komunistům efektivněji postupoval.

Zdroje:
https://www.yahoo.com/news/alarm-philippines-duterte-death-squad-plan-084421355.html

https://news.abs-cbn.com/news/09/22/18/afp-asks-duterte-to-form-task-force-to-end-communist-insurgency

http://www.thejakartapost.com/seasia/2018/11/28/alarm-after-philippines-duterte-death-squad-plan.html

https://www.aljazeera.com/news/2018/11/rodrigo-duterte-criticised-duterte-death-squad-threat-181128055121199.html

https://www.philstar.com/headlines/2018/11/28/1872477/justice-chief-death-squad-plan-duterte-meant-use-reasonable-force

http://cnnphilippines.com/news/2018/11/28/Duterte-Death-Squad-NPA-Sparrow-Unit.html

Komentáře

komentáře