72 procent Francouzů podporuje protesty Žlutých vest, i když jsou násilné

0

Lidové povstání Žlutých vest proti francouzskému státu, který je finančně vysáván následky masové migrace a tyto peníze bere z kapes francouzských pracujících, má širokou podporu veřejnosti i přes jeho násilný charakter. Na policejní (státní) násilí reagují lidé protipolicejním a protistátním násilím, což je pochopitelná reakce. A celých 72 procent Francouzů tomu fandí.

Průzkum u 1016 respondentů odhalil, že ačkoliv hoří auta a budovy a střety s policií ochromily centra velkých měst, lidé chápou, že protesty se týkají i jich a podporují je.

Výsledky jsou v podstatě nezměněné od těch z prvního týdne protestů, kdy ještě nebylo tolik násilí, ale protesty měly první oběť, když do davu vjelo auto.

Celých 85 procent však nesouhlasí s násilím, ke kterému při demonstracích dochází. Ačkoliv 15 procent násilí schvaluje, což není malé číslo.

Tak jako každé revoluční hnutí jsou i Žluté vesty obtížně uchopitelné a definovatelné. Na jednu stranu se během vandalismu u Archy triumfu v Paříži objevilo graffiti “Krajní pravice prohraje”, což dokazuje přítomnost krajně levicových elementů v protestujícím davu. Jenže všechna média zároveň mluví i o přítomnosti krajně pravicových militantů a celé hnutí má velkou podporu Národního shromáždění Marine Le Pen. Jde tedy o celofrancouzské povstání a celou paletu problémů, které Francouzům vadí.

Dokud jde o pouliční protesty a pouliční boj, budou hrát klíčovou roli právě militanti. Konečně tak jako před 4 lety na Ukrajině. Ve chvíli, kdy dojde na jednání, na které, pokud Macron nechce občanskou válku musí dojít, přijdou ke slovu aktivisté. A bude důležité, kdo to bude a kdo bude za zájmy povstání hovořit a co bude prosazovat.

Komentáře

komentáře