“Tichý Sam” se znovu dočká klidu. Univerzita mu postaví dům za 5 milionů dolarů

0

Vzpomínáte, jak před rokem levičáci v Americe strhli sochu “neznámého vojína” Jižanské konfederace, která stála u budovy univerzity v Severní Karolíně jako vzpomínka na studenty, kteří během občanské války v USA odešli bojovat za Jih? Tak univerzita soše, která od svého stržení nebyla znovu vztyčena, postaví vlastní dům, kde bude vystavena.

Ta bude stát na okraji kampusu, což má být kompromisem mezi tím vyjít vstříc levičákům, aby sochu znovu nezničili, a dodržením státních zákonů chránících památky. Kompromis ovšem levičáky neuspokojil, a ti znovu vyrazili do ulic.

Když univerzitní rada schválila přemístění sochy asi kilometr a půl od místa, kde dříve stála, několik stovek protestujících jim křičelo pod okny. V pohotovosti kvůli nim musela být univerzitní policie.

Škola chce vybudovat nové historické a vzdělávací centrum, ve kterém bude umístěn i Tichý Sam. Centrum bude stát 5 milionů dolarů a jeho roční provoz pak 800 tisíc.

Rada se chtěla sochy zbavit úplně, ale zabránil jí v tom zákon z roku 2015 chránící konfederační sochy a jiné monumenty. A protože prý z “bezpečnostních důvodů” nebylo možné sochu nechat venku, volně přístupnou, bude mít svou vlastní budovu.

Socha Tichého Sama stála v univerzitním kampusu od roku 1913.

Komentáře

komentáře