Židovský vůdce požádal Orbána o omezení svobody tisku v zemi

0

Maďarský premiér Orbán v dopise vůdci Světového židovského kongresu Ronaldu Lauderovi projevil překvapení nad tím, že je požádal, aby “omezil svobodu slova a svobodu tisku”, když ho vyzval, aby odsoudil titulní stranu časopisu Figyelo, na které se měla nedávno objevit údajná antisemitská karikatura. Byl na ní šéf maďarských židovských komunit Andras Heisler, kolem kterého poletují bankovky.

V dopise Orbán píše, že “i přes můj respekt k vaší osobě takovému požadavku nemohu vyhovět”. A dodal, že maďarská vláda prosazuje politiku nulové tolerance k antisemitismu.

“Vládní akce nenechávají nikoho na pochybách, že se cítí zodpovědná za maďarské židovské občany a pracuje na tom, aby jim zajistila bezpečí,” napsal ještě. Světový židovský kongres prý může s maďarskou nulovou toleranci vůči antisemitismu počítat.

Orbán nicméně vyjádřil překvapení nad tím, že se Lauder ozývá jen ve chvíli, kdy je na titulní straně židovská osoba levicového zaměření, kterou magazín kritizoval. Lauderovi poslal jiné výstřižky, na kterých jsou pravicově či pro-maďarsky orientovaní Židé, ke kterým už se Lauder nevyjádřil. To prý svědčí o jeho nadržování levici, a nikoliv o domnělém antisemitismu v Maďarsku.

Komentáře

komentáře