James Alex Fields uznán vinným z vraždy Heather Heyer v Charlottesville

0

Porota v USA v pátek rozhodla o tom, že James Alex Fields, který loni v Charlottesville vjel autem do skupiny levicových demonstrantů a usmrtil při tom Heather Heyer, spáchal vraždu. Výše trestu bude určena později, ale hrozí mu až 20 let. Tento případ fakticky zdiskreditoval bílé nacionalistické hnutí v USA a vedl k pronásledování jeho aktivistů ve všech sférách jejich životů.

Pro zopakování, loni v srpnu se na protest proti odstraňování soch hrdinů občanské války bojujících na straně Jihu konala demonstrace v Charlottesville, ve Virginii, která požadovala, aby socha generála Lee zůstala stát tam, kde je. Aktivisté tehdy všechny překvapili, když do města dorazili už noc před plánovanou akcí a s pochodněmi v ruce prošli ulicemi a od pomníku slavného generála odehnali hrstku levicových zoufalců. V jejich pochodu byla síla a panuje všeobecná shoda, že kdyby se tímto vystoupením akce v Charlottesville ukončila, měla by obrovský úspěch a propagandistickou sílu, která by ovlivnila další tisíce bílých kluků a holek ke vstupu do hnutí. Jenže aktivisté se druhý den rozhodli pokračovat. A to i přes to, že ve městě se čekala silná levicová a Black Lives Matter opozice, a nepřátelsky naladěný byl i starosta města a policie.

Zatímco levičáci a militantní černoši dostali volnou ruku a policie proti nim nezasahovala, bílí nacionalisté museli bojovat o svou kůži na každém kroku městem. Konečně v předchozím roce levičáci násilně napadli spoustu demonstrací na podporu Trumpa, i demonstrací s radikálnějším podtextem, a násilí na těchto akcích bylo všudypřítomné a brutální. Bílí proto přišli ozbrojení a podařilo se jim probojovat nepřátelským davem na místo shromáždění. Tam ale byla připravená policie, která tlumočila rozhodnutí starosty o zákazu akce a jejím rozpuštění, a všechny ty bílé kluky a holky poslala zase zpátky skrz nepřátelský dav.

Kdo tehdy sledoval živý přenos, bylo to jako z filmu Poslední Mohykán, kdy pevnost William Henry, v tomto případě náměstí Emancipace, opouští dlouhý had lidí, a Indiáni, v tomto případě levičáci a militantní černoši, na ně z různých směrů útočí. A francouzští vojáci, v tomto případě policisté, stojí se založenýma rukama stranou a cpou se koblihami. Bílí se ještě snažili přeskupit a sejít se jinde, ale byl to prohraný boj a každý se nakonec snažil dostat z města. Jenže hodně lidí mělo zaparkovaná auta v zóně boje a když už se k nim dostali, museli projet nepřátelským davem.

Kdo se někdy zúčastnil demonstrací PEGIDA v Drážďanech, nebo jiných akcí v Německu, ví, že auta s pravicovou posádkou bývají pro levičáky oblíbený cíl. V tom lepším případě vám rozbijí okna, v horším případě na vás přiletí Molotov, nebo vás vytáhnou ven a zlynčují.

K autu se podařilo dostat i účastníku demonstrace, Jamesi Alexi Fieldsovi. Pokoušel se z města odjet, ale vjel do ulice plné rudých radikálů, kteří netoužili po ničem jiném, než po “mrtvých nacistech”. Obklopen nepřáteli Fields jednoduše zpanikařil, a nenapadlo ho nic jiného, než šlápnout na plyn a pokusit se davem projet skrz. Ale dav neuhnul ani se nevypařil a Fields vjel do početné skupiny levičáků, kteří vyletěli vzduchem. Když mu došlo, že skrz hradbu stojících i ležících těl neprojede, zařadil zpátečku a stejně chaoticky vycouval pryč. Na místě zůstalo mnoho zraněných a mezi nimi i jedna mrtvá, Heather Heyer.

Fieldse dopadli krátce poté a skončil ve vazbě. Levice měla svou mučednici a Fields byl vlastně odsouzen za vraždu už ve chvíli, kdy mu na ruce dopadly policejní želízka. Hysterická média po Trumpovi požadovala odsouzení “rasistického násilí” a běsnící levičáky z Charlottesville glorifikovala jako bojovníky za svobodu.

Na Fieldse obžaloba vytáhla vše. Jeho zálibu v nacismu a Adolfu Hitlerovi, vězeňský telefonát s jeho matkou, ve kterém matku mrtvé Heyers nazývá komunistkou a nepřítelem jeho kauzy. Ale i dva staré příspěvky z jeho Instagramu, na kterých jsou záběry aut narážejících do lidí. To vše porotu přesvědčilo, aby Fieldse uznala vinným z úmyslné vraždy. Tedy z toho, že nejednal v panice a chaoticky, ale s rozmyslem a úmyslem zabíjet.

Na YouTube je video, pro jehož shlédnutí musíte být přihlášeni, které náraz auta do davu před ním ukazuje. Ač porota rozhodla jak rozhodla, že našla pravdu jisté není. Fields už po zatčení trval na tom, že nikoho zabít nechtěl, a že zpanikařil. V současné atmosféře protibílé nenávisti v USA však neměl už od začátku šanci. Jeho radikální názory o jeho vině rozhodly a porota se nezabývala tím, že třeba zabíjet nechtěl. Že prostě jen nechtěl být sám zabit a chtěl se dostat v bezpečí domů.

Komentáře

komentáře