Policie se střetla se “žlutými vestami” v Bruselu u sídla EU

0

Stovky do žlutých vest oděných demonstrantů vyzývalo k demisi belgického premiéra Michela, zatímco pochodovaly tzv. Evropskou čtvrtí v Bruselu.

Policie musela použít pepřový sprej a střetla se s částí demonstrace, která se snažila prorazit bariéru blokující přístup k Evropskému parlamentu a dalším institucím EU.

Belgičtí demonstranti se sešli na několika místech ve městě a jejich akce se následně spojily v Evropské čtvrti. Média si stěžují, že narušili provoz města během jednoho z nejvíc rušných předvánočních nákupních dní.

Desítky lidí byly policií ve městě prohledávány a policie pravidelně hlásila, aby se lidé oblasti vyhnuli. Střety z minulého týdne byly ovšem tvrdší, než dnes. Minulou sobotu shořela dvě policejní auta a bylo zatčeno přes 70 lidí.

Demonstrace se konala i v holandském Rotterdamu a proběhla pokojně. Lidé rozdávali kolemjdoucím květiny a zpívali. Dvě sestry ve věku 76 a 67 let si postěžovaly, že síť sociální podpory, ve které ony dvě vyrostly, je pryč, a stát se stará jen o své zájmy.

“Naše děti pracují tvrdě, ale musejí všude platit daně (daně v Belgii i Holandsku jsou vysoké až 50 procent). Nikde neseženete bydlení. V holandské společnosti to nevypadá dobře.”

Inu, pokud sociální systém přijme miliony lidí, na které platí, ale kteří nedávají nic zpátky, takový systém se musí dříve či později zhroutit. I s ním i celý stát. Lidé mohou dávat vinu korupci, pravici nebo levici, tomu či onomu, ale faktem je, že bez milionů cizinců by Západ prosperoval.

Komentáře

komentáře