Rumunsko nejvíc nábožnou zemí v Evropě. Češi téměř na konci tabulky

0

Ačkoliv zaujetí pro Krista na evropském kontinentu mizí, v některých zemích zůstává silné. Žebříčku těch nejnábožnějších zemí Evropy nyní vévodí Rumunsko.

Měřítkem nábožnosti jsou čtyři faktory: důležitost náboženství pro lidi v jejich životech, pravidelná náboženská praxe – tedy chození do kostela, modlitby a víra samotná. A střední a východní Evropa, snad s výjimkou naší země, je v tom odlišná od západní Evropy.

Například v Rumunsku 64 procent obyvatel věří v boha s absolutní jistotou, pro 50 procent je náboženství důležitou součástí jejich životů, 50 procent jde alespoň jednou za měsíc do kostela a 44 procent se denně modlí.

Největšími ateisty pak nejsme my, jak by se mohlo zdát, ale Estonci. Zde je náboženství důležité jen pro 6 procent lidí, 9 procent se denně modlí, 10 jde jednou měsíčně do kostela a 13 procent má neotřesitelnou víru v boha.

Srovnání s Rumunskem má v Evropě ještě Arménie, Gruzie, Řecko a Moldávie. A také Polsko a Portugalsko.

Taková Itálie je na tom s náboženstvím asi o polovinu hůř, než Rumunsko, a Němci a Francouzi ještě o polovinu hůře než Itálie. Podobně je na tom pak celý západ i sever Evropy.

A jak si na tom stojí Češi? Ze 34 zemí, kde Rumunsko je v nábožnosti na prvním a Estonsko na třicátém čtvrtém místě, jsme my na místě číslo 32. Za námi už je jen Dánsko.

Komentáře

komentáře