Vatikán: Migrace musí být řízena mezinárodně, ne jednotlivými státy

0

Vatikán dnes poprvé komentoval konferenci OSN v Marakéši o globální migraci. Pozici Vatikánu přednesl kardinál Pietro Parolin s tím, že mezinárodní migrace musí být řízena globálně a ne jednotlivými státy.

“Globální kompakt o migraci se pokouší asistovat mezinárodní komunitě v zabránění krizí a tragédií a snaží se zlepšit řízení migrace, která se bude zvětšovat s tím, jak bude mezinárodní komunita stále víc ekonomicky, sociálně a politicky propojená.” A to prý žádný stát sám nezvládne.

Kardinál dále řekl, že všichni migranti mají stejná lidská práva bez ohledu na jejich status, což je útok na státy, které trvají na rozlišování legální a nelegální migrace. A také jde o názor, že migrace je lidské právo a pokud se někdo rozhodne odejít do jiné země, než které je občanem, nesmí se mu bránit.

Dodal ale, že migranti musí respektovat místní zákony, kulturu a zvyky a “vítací” země musí respektovat tradice a kulturu migrantů. Což je koncept multikulturalismu, který se už dávno ukázal, jako nefunkční.

Přijetí globálního paktu o migraci je podle Vatikánu “kritickým momentem v historii”.

“Migrace byla vždy odpovědi na krize a touhu po lepších příležitostech po plnějším životě s větší svobodou, mírem a bezpečím. Dnes je v pohybu více lidí, než kdy předtím.” Kardinál dále dodal, že migrace je pro většinu migrujících aktem zoufalství a ne volbou.

S ohledem na to, že třetina afrických dospělých by chtěla ze své země odejít, a často do Evropy, pokud by byl svět podřízen nějakému globálnímu rozhodování, ve kterém by početní většinu měly právě ty země, jejíž obyvatelé chtějí nejvíce migrovat, Evropa by se takovému rozhodnutí musela podřídit a to by znamenalo její konec tak, jak jí známe. Praxe ze zahraničí ukazuje, že by se Evropa nestala díky migrantům více evropštější, ale naopak více africká, potažmo více arabská, nebo jednoduše by přijala formu příchozích.

Protože stát a národ vytvářejí lidé. Už je to opakované tisíckrát, ale když vyměníme celou populaci Belgie a nahradíme ji populací Maroka, architektura, alespoň na chvíli, zůstane stejná, ale vše ostatní se změní – vzhled lidí, kultura, zvyky, kuchyně, náboženství. Vatikán se tak svými výzvami dostává čím dál víc stranou od duší Evropanů, jejichž zájmem migrace z neevropských zemí není.

Komentáře

komentáře