Francie se chystá na pátý týden protestů

0

AP – Zítra jsou velká francouzská města v očekávání již pátého víkendu revolučních protestů, které chtějí svrhnout nenáviděný establishment. Na protivládních demonstracích se nepodílejí jen militanti z rudého i národního tábora, kteří se během demonstrací střetávají i mezi sebou, ale mají i širokou občanskou podporu. Manifest revolučních Žlutých vest naleznete zde.

Policejní šéf Paříže řekl, že v ulicích budou znovu obrněná vozidla, z nichž nejméně jedno z nich minulý víkend zasahovalo se symbolem EU na korbě. A opět i tisíce policistů. Včetně tajných. Ti minulý víkend před začátkem demonstrací provedli mnoho preventivních zatčení, kdy si pro případně potížisty přišli během časných ranních razií.

Nasazeny budou přibližně stejné síly, jako minulý víkend. Tedy asi 8000 policistů a 14 obrněnců.

Největší rozdíl prý bude v taktice, kdy bude nasazeno více mobilních skupin policie, které se budou pokoušet ty nejaktivnější skupiny demonstrantů v centru města rozbíjet. Pro demonstranty je to tak nerovný boj, kdy proti nim stojí po zuby ozbrojená policie s bianko šekem na téměř jakékoliv násilí, jak ukázaly předchozí akce.

Tento týden byl zabit už šestý demonstrant, když ho srazil nákladní vůz u zátarasu na silnici. I přes to všechno zdá se protesty neslábnou.

Zajímavé bude, až se demonstranti ještě více zradikalizují, a proti policii vytáhnou zápalné lahve a jiné zbraně vhodné k pouličnímu boji. V tu chvíli pak pan Macron může vyhlásit výjimečný stav a ve Francii může začít regulérní revoluce. Voila.

Komentáře

komentáře