Britové varují před obnovenou činností Al-Kajdy. Jejím cílem jsou letadla

0

Britské ministerstvo pro bezpečnost vydalo varování před obnovenou aktivitou Al-Kajdy, která chce podniknout útoky na letadla s pomoci technologie dronů a džihádistů pracujících na letištích.

Al-Kajda byla dominantní džihádistická organizace, ale s rozmachem Islámského státu se obě skupiny dostaly do konfliktu a mnoho džihádistů slíbilo svou věrnost IS. Se zničením Islámského státu se Al-Kajdě podařilo přeskupit, a vytváří si zázemí v Sýrii, Afghanistánu, Jemenu a Libyi. Duchovním vůdcem organizace je nástupce Usámy bin Ládina, Ayman al Zawahiri.

Podle Britů je letecké odvětví nejohroženější a hrozba reálná. Mnoho teroristických plánů Al-Kajdy je prý zaměřeno na Evropu a útoky proti leteckým cílům jsou prý mezi nimi nejčastější.

“Al-Kajda seděla tiše v koutě, a snažila se přijít na to, o čem je 21.století, zatímco se ISIS stal nejnovější teroristickou skupinou. Ale nezmizela, reorganizovala se. Nyní se objevuje v oblastech, o kterých jsme mysleli, že je v nich nečinná.” Al-Kajda měla na svědomí nejničivější teroristický útok v historii USA, pád Dvojčat.

“Prozkoumali nové způsoby, jak dostat do letadel bomby. Veřejně jsme hovořili o hrozbě lidí pracujících uvnitř. Pokud se nemůžete dovnitř dostat předními dveřmi, zkusíte to zadními,” dodávají Britové.

Al-Kajda byla založena v roce 1988 v Afghanistánu a kromě Dvojčat měla na svědomí útoky na americké ambasády nebo na americkou válečnou loď USS Cole.

Komentáře

komentáře