Švédsko se připravuje na epidemii Eboly. Tu sebou do Evropy přinášejí migranti z Afriky

0

Smrtící a vysoce nakažlivý virus Eboly, který v minulosti trápil jen několik zemí ve střední Africe, je na cestě do Evropy. Díky globalizaci a masové migraci před ním Evropané mohou jen těžko uniknout. Na epidemii této choroby se nyní připravuje Švédsko – častý cíl afrických migrantů, kterým vyhovuje štědrá ruka švédského sociálního systému.

Univerzitní nemocnice v Malmö připravuje izolované centrum pro nakažené Ebolou.

Podlé odborníků není otázkou zda, ale kdy epidemie vypukne v plném proudu, říká lékařka Maria Josephson. Nicméně zařízení, které bude hotové až na konci roku 2019, bude moci pečovat jen o pár pacientů. Pokud by se nákaza rozšířila ve větších rozměrech, kapacity nebudou stačit.

Aby nevzbudily mezi veřejností poplach, úřady o chystaných opatřeních mlčí. Ani nedochází ke koordinované celostátní aktivitě, a ta je ponechána na krajských radnicích. Prvním krajem, či oblastí, která se ve Švédsku připravuje, je právě Skåne, jejíž hlavním městem je Malmö. To má z velkých švédských měst největší procento cizinců.

Ebola je v současnosti neléčitelná, a pacient buď přežije, nebo ne. Inkubační doba, tedy doba od nákazy do propuknutí nemoci, může být mezi pár dny a měsícem. Tedy pokud se virus skutečně rozšíří, než se na to přijde, může být zasaženo velké množství lidí.

Komentáře

komentáře