Po sérii znásilnění dětí gangem cizinců vyzval finský premiér, aby se vůči cizincům nešířila nenávist

0

Finský premiér využil novoroční projev k výzvě občanům, aby se zdrželi “šíření nenávistných projevů” v souvislosti s vyšetřováním gangů cizinců, co ve Finsku skupinově znásilňoval mladé dívky.

Juha Sipilä se odkazoval na nedávné události z Oulu, kde policie identifikovala 10 podezřelých cizinců ve spojení se zneužíváním a sexuálním napadením dívek, kdy nejmladší bylo teprve 10 let. Ale nezapomněl varovat před “šířením nenávisti”.

Ačkoliv uznal, že incidenty vyvolaly “šok a hněv”, trval na tom, že “zločiny byly spáchány jednotlivci, nikoliv celou skupinou populace”. Což je jistě pravda, jenže Finové v minulosti takový druh zločinu jednoduše neznali.

“Vyzývám k tomu, aby tyto události nebyly využity v hněvu proti uprchlíkům nebo lidem cizího původu,” řekl premiér ve své pondělní řeči a občanům vzkázal:

“Chtěl bych zdůraznit, že brát zákon do vlastních rukou je zločin, stejně jako šíření nenávisti.”

Lidi ovšem ubezpečil, že pachatelé znásilnění budou souzeni podle zákona, a dodal, že pachatelům vážných trestných činů se sníží jejich šance na získání povolení k pobytu ve Finsku, čímž asi Finy “velmi” uchlácholil. Pachatelé z Oulu do Finska přišli v rámci uprchlických programů nebo jako nelegální migranti.

Komentáře

komentáře