Thajci a Saudové se v Bangkoku sešli kvůli uprchlé dívce. Austrálie ji zrušila vízum

0

AP – Šéf thajské imigrační policie se dnes setkal se zástupci saudské ambasády v Bangkoku a podle jeho slov jsou navzájem spokojení s výsledky situace, ve které dívka tvrdí, že ji chce její rodina zabít a odmítá se do Saudské Arábie vrátit.

Generál Surachate Hakparn médiím řekl, že ambasáda vydala prohlášení, ve kterém popírá, že by požadovala dívčino vydání nebo ji zabavila pas. Prý jde o “rodinnou záležitost”. Prioritou je podle obou stran bezpečí dívky a Saudové nemají proti krokům thajské strany námitek.

Dívka na Twitteru požádala svět o pomoc s tím, že je zabarikádovaná v hotelu na letišti v Bangkoku a bojí se o život a nechce se vrátit domů, kde ji kvůli zřeknutí se islámu hrozí smrt.

Nyní ji byl vrácen pas a dovoleno vstoupit na thajské území pod ochranou OSN. Dnes má také dorazit část její rodiny, ale podle Thajců je čistě na dívce, zda se s nimi bude chtít setkat. Dívka již ze setkání vyjádřila obavu.

Dívka by chtěla do stále ještě většinově evropské Austrálie, kam dostala krátkodobé vízum. Ale to bylo před tím, než její situace vzbudila rozruch a australská strana nyní její vízum zrušila, když se stalo jasným, že nemá do země namířeno jako turistka, nýbrž jako azylantka. Víza do Austrálie jsou vyřizována elektronicky, a odkaz na to dívčino již nelze otevřít.

Zástupce OSN krok Austrálie kritizuje a podle něj by Austrálie měla dívce umožnit vstup. Ale to je čistě v kompetenci Austrálie a její národní bezpečnosti. Austrálie není povinna na svém území řešit náboženské spory cizinců, ani není povinna na svém území ubytovat polovinu muslimského světa.

Navíc Thajsko již vyjádřilo postoj, že dívce azyl poskytne, pokud o něj požádá. Jestli jde dívce jen o bezpečí, v Thajsku jej nalezne, protože Thajsko je bezpečná země.

Středoevropan znovu opakuje svůj postoj, kdy ač pociťuje soucit s mnoha lidmi zaostalých a dalších zemí, ať už z důvodu, že jde o pronásledované křesťany, rouhače, nebo jiné skupiny, řešením absolutně není těmto lidem poskytnout azyl v západních či evropských zemích, protože je tím ohrožena kulturní a etnická integrita těchto zemí. Řešením pro tyto regulérní uprchlíky vždy musí být nalezení útočiště v zemi kulturně a etnicky blízké.

Komentáře

komentáře