Tijuana: 18 mrtvých za 18 hodin

0

Jeden mrtvý za hodinu. To je bilance mexického města Tijuana ležícího na americko-mexické hranici u San Diega. V tomto novém roce už je 68 mrtvých.

V roce 2018 bylo v tomto městě zavražděno rekordních 2508 lidí a to hlavně díky válce drogových kartelů, které spolu soupeří o kontrolu nad městem. Ve skutečnosti však jde o pokračování něčeho, co Mexiko znalo už předtím, než se nazývalo Mexikem, a v této zemi se do vyčerpání vyvražďovaly různé kmeny Aztéky počínaje a Tlaxcalany konče.

Zatím je mezi Mexikem a Spojenými státy obrovský kontrast a je až neuvěřitelné, jak stačí jen pár kilometrů vzdušnou čarou, a jste v naprosto jiném světě. Ten v Tijuaně je světem chaosu, utrpení a smrti. Ten v San Diegu je světem pořádku, civilizace a života.

Nicméně s proměnou populace v USA se některá města začínají Tijuaně podobat. Ač zatím jen vzdáleně. Počet obětí v nejvražednějším městě USA, Chicagu, stále tvoří “jen” pětinu toho, co se děje v Tijuaně. Představte si, že by celníci na americko-mexické hranici otevřeli vrátka, a celou Tijuanu pustili dovnitř. Myslíte, že by se zabijáci z Tijuany jako mávnutím kouzelného proutku změnili, a přestali by vraždit? Nebo by změnili Ameriku a vyvraždili ji?

Nedá se ovšem říct, že by se úřady v Mexiku nesnažily. Minulý týden byli ve městě zastřeleni dva policisté. Člověk, kterého úřady z vraždy podezírali, byl o několik dní později nalezen zastřelen i se svou ženou.

Komentáře

komentáře