Írán potvrdil zadržení Američana, veterána námořní pěchoty

0

AP – Írán potvrdil, že zadržuje veterána americké námořní pěchoty Michaela Whitea, což z něj dělá prvního zadrženého Američana od začátku vlády prezidenta Trumpa.

Zadržení Whitea přidává tlak do vztahů mezi USA a Íránem, které Trump, spojenec Izraele, od začátku svého prezidentského období soustavně zhoršuje.

Ačkoliv okolnosti Whiteova zadržení zůstávají nejasné, Írán již v minulosti zadržování lidí ze Západu, nebo lidí s dvojím občanstvím, používal jako páku při vyjednávání.

Zatčení potvrdila agentura Tasnim:

“Americký občan byl před časem zatčen v Mashhadu a americká administrativa byla o jeho případu informována už první den jeho zadržení.”

List New York Times citoval Whiteovu matku, která se před třemi týdny dozvěděla, že její syn je naživu a v íránském vězení. Podle dalších zdrojů je White ve vězení už nejméně od července.

Íránské zdroje popírají informace o špatném zacházení s ním, které se objevily, a nazvaly je součástí “psychologické války”.

White, kterému je 46, a žije v Kalifornii, odjel do Íránu, aby viděl svou přítelkyni, a na 27.července si zamluvil letenku. Jeho matka, když se nevrátil, ohlásila jeho zmizení ministerstvu zahraničí. Podle ní má White nádor v krku a v USA podstupuje léčbu, a také má astma.

Komentáře

komentáře