Turecko požaduje po USA předání jejich vojenských základen v Sýrii

0

Vláda tureckého prezidenta Erdogana tento týden požádala USA o předání jejích 16 vojenských základen na území Sýrie kontrolované syrskými jednotkami poté, co USA Sýrii opustí.

“Jsme potěšeni rozhodnutím prezidenta Trumpa opustit Sýrii, ale musí být ujasněno, jaká infrastruktura zde zůstane, co se stane s těžkými zbraněmi, které byly nasazeny, osud amerických základen a logistických center,” řekl mluvčí tureckého prezidenta.

Žádost o předání základen přichází ve stejnou dobu, kdy Erdogan oznámil plány na turecký vpád do severní Sýrie. Turecko také prý počítá s tím, že Spojené státy si od Kurdů nechají odevzdat zbraně, které jim poskytly k boji proti IS.

Turecko chce podle svých slov eliminovat “teroristický koridor” v severní Sýrii a “nerozlišuje mezi teroristickými skupinami” prohlásil Erdogan v odkazu na kurdské jednotky YPG a Islámský stát.

Teritorium v severní Sýrii na irácké hranici je domovem posledních hnízd odporu Islámského státu. Kurdské jednotky YPG jsou zase Tureckem obviňovány z napomáhání turecké kurdské teroristické skupině PKK. Spojenec Turecka v NATO, USA, nicméně Kurdům pomáhá, protože je pokládá za nejefektivnější bojovou sílu proti Islámskému státu.

YPG je ozbrojeným křídlem kurdské autonomie, která ovládá velké území na severu Sýrie a podpora USA Ankaru rozčiluje.

“Velmi brzy provedeme kroky k neutralizaci teroristických skupin v Sýrii a zlikvidujeme další teroristické skupiny, které nám v tom budou bránit,” vzkázal ještě Erdogan.

“Pro Turecko není rozdíl mezi PKK, YPG, PYD nebo ISIS,” dodal. “Pokud jsou to teroristé, uděláme, co je nezbytné bez ohledu na to, odkud přišli.”

Komentáře

komentáře