Americké společnosti se začínají stahovat z Číny. Ta se kvůli tomu zlobí

0

Čínské ministerstvo zahraničí odsoudilo americkou společnost Badger Sportswear za prohlášení, že už nebude nakupovat oblečení od společnosti sídlící v Xinjiangu, kde čínská vláda Velkého bratra postavila několik desítek koncentračních táborů, ve kterých ubytovala a fakticky zotročila čínské muslimy.

Mluvčí ministerstva označil za patetické, že americká společnost, která prý před odhalením agentury AP o původu textilního zboží nevěděla, se rozhodla přestat se západní Čínou obchodovat.

Čína zpočátku existenci táborů popírala. V nich jsou především etničtí Ujguři, Kazaši a Kyrgyzové. Nyní je nazývá převýchovnými tábory a tvrdí, že mají vychovat muslimy, u kterých hrozí, že by se přidali k džihádistickým skupinám.

Ministerstvo zahraničí soudí, že pokud prý americké společnosti s těmi čínskými přestanou obchodovat na základě špatných informací, je to “patetické”. Čínská státní média přinesla z oblasti reportáže, ve kterých muslimové z táborů tvrdí, že jsou zde dobrovolně a slušně si na tamní poměry vydělají.

Ať už je to jak chce, faktem je, že Čína nemůže být partnerem nejen pro americké, ale ani evropské společnosti. Nejde jen o nějaké ujgurské muslimy, ale celé základy čínského státu, který je na světě zatím nejdál v totální kontrole nad svým obyvatelstvem. Zatímco evropský západní člověk je svou podstatou svobodný individualista, orientální člověk je zase stádovitý kolektivní typ. Naše světy jsou zcela nekompatibilní a měli bychom se od sebe držet tak daleko, jak to jen jde. Naše spolupráce s Čínou je totiž popřením nás samotných.

Nadbíhání prezidenta Zemana Číně je tak jedním z jeho kroků, se kterým jednoduše nelze souhlasit.

Komentáře

komentáře