Držitel Nobelovy ceny přišel o tituly kvůli tvrzením o souvislosti mezi rasou a inteligencí

0

Držitel Nobelovy ceny, americký vědec James Watson, byl zbaven svých čestných titulů po svých opakovaných komentářích o souvislosti mezi rasou a inteligencí.

V televizním pořadu tento průkopník studií DNA učinil poznámku o tom, že geny způsobují rozdíl v průměrném výsledku výše IQ mezi černochy a bílými.

Renomované výzkumné centrum Cold Spring Harbor Laboratory, jehož byl Watson mezi lety 1968 a 1993 ředitelem, jeho poznámku označilo za “nepodloženou a lehkomyslnou”.

Watson podobnou poznámku učinil i v roce 2007 a poté se za ní omluvil. Ovšem nikoliv pod tlakem argumentů, ale pod tlakem perzekuce.

Watson v roce 1962 získal společně s kolegy Wilkinsem a Crickem Nobelovu cenu za své objevy v oblasti DNA. V roce 2014 svou medaili prodal na protest proti tomu, že je kvůli svým rasovým poznámkám vědeckou komunitou odstrkován.

V současné době je v pečovatelském domě, kde se zotavuje po autonehodě.

V roce 2007 prohlásil, že je sklíčený ohledně vyhlídek Afriky, protože všechna západní sociální politika je postavena na přesvědčení, že “jejich inteligence je stejná, jako naše – ačkoliv všechny testy ukazují, že tomu tak není”. Průměrné IQ subsaharských Afričanů je podle veřejně známých výsledků měření až o 30 bodů nižší, než je IQ Asiatů, nebo Evropanů. Jen se o tom veřejně nemluví. Je to společenské tabu.

Watson tehdy dodal, že ačkoliv doufá, že si jsou všichni rovni, “lidé, kteří museli jednat s černými zaměstnanci, zjistili, že tomu tak není”.

Po těchto slovech přišel Watson o svou práci jako rektor laboratoře a byl zbaven svých veškerých administrativních povinností. Omluvil se, díky čemuž mu byly ponechány jeho čestné tituly.

Těchto titulů jej ale nyní Cold Spring Harbor Laboratory zbavuje, protože “jeho názory se nezměnily”.

“Prohlášení doktora Watsona je zavrženíhodné, odporující vědě,” vyjádřilo se centrum, kde jedna ze škol nese Watsonovo jméno.

Jeho syn Rufus se jej pokoušel zastat s tím, že není rasistou, jen jeho názory “reprezentují jeho spíše omezenou interpretaci genetického osudu”.

Komentáře

komentáře