Video: Rasismus ve Spojených státech stále žije

0

Školní toaleta plná rasistů, která chytila mladíka, jehož jediným proviněním je, že je jiný než oni. Má jinou barvu pleti. Brzy bude zbit, ale zatím se mu jen posmívají. Mladík ví, že nemá moc šancí. Je rasovou menšinou a establishment země, ve které žije, se chce lidí, jako je on zbavit. V zemi vládne instituciální rasismus, který je namířen proti němu a všem jako je on. Ten kluk, který bude zbit, je bílý.

Je téměř jisté, že pokud by role byly obrácené, což se ovšem v Americe už pěkně dlouho nestalo, byla by to hlavní zpráva pro všechny evropské televize. Tu českou nevyjímaje. Televizní hlasatel by s vážným hlasem podbarveným dramatickou hudbou a hořícími kříži v pozadí popisoval, jak byl černošský mladík, vynikající student a nádherný člověk, zbit bandou bílých rasistů, kteří ho nenávidí jen proto, že je černý. Každý z nás už takové zpravodajství v televizi viděl. Faktem ovšem je, že tzv. white on black útoků je naprosté minimum, zatímco black on white útoků je možná až příliš. Pro média ovšem nejsou zajímavé. Tak jako není zajímavé mluvit o každodenních vraždách mezi černochy v Chicagu, Detroitu nebo Baltimore. Zajímavé je mluvit jen o tom, když někde něco udělají jednou za uherský rok bílí.

A tak si užijte realitu skutečné rasové nenávisti z USA, která už dávno není o lynčování černochů podezřelých ze znásilnění bílé ženy davem bílých. Lynčováni jsou na většinově černošských školách osamělí bílí kluci, kteří dobře vědí, že média jejich případ nebude zajímat, a svět se o nich možná dozví jen díky internetu. Což nám ale stejně brzy zakážou, aby mohli realitu ovlivňovat po svém.

Až jednou tomuto chlapci, který by mohl být naším bratrem, nebo bratrancem, dojdou síly, a vrátí se do školy se zbraní, aby se pomstil, pak si ho média všimnou a budou mluvit o jeho nenávisti. Podíl na jejím vzniku ale budou mít i ony.

Komentáře

komentáře