Ebola se v Kongu šíří rychleji, než se myslelo

0

Počet případů nakažených Ebolou v republice Kongo, který se eviduje každý den, se zdvojnásobil. Hrozí tak, že se epidemie může rozšířit do dalších regionů a zemí.

Jean-Philippe Marcoux z Mercy Corps říká: “Nyní se to zdvojnásobilo. A je dost možné, že se zdvojnásobí znovu. Pokud významně nenavýšíme přísun léků, poroste to. Poroste to do dalších oblastí a zůstane tam po dlouhý čas.”

Ebola by se pak mohla šířit téměř geometrickou řadou.

Současná epidemie začala v červenci minulého roku a nyní je největší v historii země a druhá největší vůbec. Zatím bylo 668 nakažených a 410 úmrtí.

Zajímavé je, že virus se šíří v severovýchodních provinciích Severní Kivu a Ituru, které jsou dějištěm pro Afriku tak typických krvavých kmenových válek. Ebola se zatím nedostala mimo Kongo, ale pokud se bude šířit tímto způsobem, je dost možné, že se dostane do Ugandy, Rwandy, Burundi a dokonce do Jižního Súdánu.

Epidemie se původně objevila ve městě Beni, které má velmi řídkou populaci. Ale odtamtud pokračovala do lidnatého Butemba u hranic s Ugandou. Nyní hrozí, že se epidemie dostane do dvou dalších blízkých měst, Goma a Bukavu.

Ebola se šíří krví nebo tělními tekutinami nakažených opic. Při přenosu na člověka se pak šíří nejčastěji pohlavním stykem. Pokud by si ebolu do ČR dovezl nějaký náš turista, či turistka, máme tu specializované zařízení, které takového člověka může izolovat a léčit. Nejlepší prevencí ale bude Afriku nenavštěvovat a když už ano, nemít zde pohlavní styk.

Komentáře

komentáře